Reklama

Reklama

Trump: Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza

Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza, cieszymy się z historycznej możliwości pogłębiania naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem - mówił prezydent USA Donald Trump na inauguracji Szczytu Inicjatywy Trójmorza w czwartek w Warszawie. "Nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy" - powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił dzięki Inicjatywie Trójmorza Unia Europejska ma stawać się coraz silniejsza.

Gości II Szczytu Inicjatywy Trójmorza powitał najpierw prezydent Andrzej Duda, który - jak podkreślił - jest jego współgospodarzem wraz z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović. Jak dodał, prezydent Grabar-Kitarović poprowadzi pierwszą część szczytu - sesję transatlantycką. Prezydent podziękował również za obecność prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi.  

Prezydent Trump zaznaczył, że to "historyczny szczyt" i stwierdził, że jest zaszczycony, że może w nim uczestniczyć. "W mieście, gdzie, jako się rzekło, wielokrotnie już wcześniej rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi" - dodał. 

Reklama

"Myślę, że naprawdę możemy tu mówić o prawdziwej historii tej wspaniałej inicjatywy, chcę wam pogratulować wspaniałej pracy, którą wykonujecie dla tego regionu" - powiedział.  

Trump stwierdził, że każdy spośród 12 krajów Trójmorza ma "inspirującą historię".  

"Poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasi obywatele będą rozkwitać, handel będzie rozwijać się, zaś kraje będą absolutnie rozkwitać" - powiedział. 

"To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Siedzimy na ogromnych zasobach energetycznych, w tej chwili jesteśmy eksporterami energii, dlatego też niezależnie od tego, kiedy jej będziecie potrzebować - po prostu do nas dzwońcie. Stoimy ramię w ramię z krajami Trójmorza" - zaznaczył. 

"Popieramy waszą dążność do większego dobrobytu i bezpieczeństwa, chylimy czoła przed inicjatywami na rzecz rozbudowy infrastruktury, cieszymy się z tej historycznej możliwości pogłębienia naszego partnerstwa gospodarczego z waszym regionem" - dodał Trump.

"Trzy impulsy"

"Chciałbym, żebyśmy powiedzieli jasno, że ta nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Ten modernizacyjny to to, czego my bardzo potrzebujemy - my potrzebujemy modernizacji w naszej części Europy, modernizacji naszych przemysłów, potrzebujemy czynić nasze gospodarki coraz bardziej nowoczesnymi" - powiedział prezydent Andrzej Duda.  

Mówiąc o impulsie integracyjnym Duda zaznaczył, że "potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza na osi północ-południe, połączeń, których nam dzisiaj bardzo brakuje, drogowych, kolejowych, energetycznych, telekomunikacyjnych". "To jest wszystko to, co chcemy uzupełnić" - podkreślił.  

Impuls zjednoczeniowy - mówił prezydent - to ten, "który w efekcie będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią UE".

"Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego" - dodał prezydent Duda.

Zabezpieczenie energetyczne państw Trójmorza

Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za "roztoczenie perspektywy współpracy". "Dziękuję za to, bo cieszę się, że pan prezydent rozumie znaczenie regionu, w którym narodziła się i istnieje Inicjatywa Trójmorza" - mówił prezydent.  

"To przede wszystkim wielka perspektywa rozwojowa, bo to jest ten obszar UE, który kiedyś znajdował się w dużej części poza żelazną kurtyną i na tle potencjału, w jakim rozwinęła się infrastruktura drogowa, kolejowa, energetyczna, telekomunikacyjna Europy Zachodniej, a więc tzw. starej unii, jest cały czas jeszcze regionem niedoinwestowanym, jest cały czas regionem, gdzie jest bardzo wiele do zrobienia, a więc potencjał do wykorzystania jest ogromny" - mówił Duda. 

"Chcemy stworzyć gazowy korytarz północ-południe pomiędzy gazoportem w Świnoujściu a przyszłym gazoportem na wyspie Krk w Chorwacji" - zapowiedział. Jak uzasadniał prezydent, system ten ma zabezpieczyć energetycznie wszystkie kraje regionu Trójmorza.  

"Chcemy, by nigdy nie było takiej sytuacji, że ktokolwiek będzie mógł zastosować wobec któregokolwiek z krajów naszej części Europy szantaż gazowy" - oświadczył. "Tym bardziej, że nasze kraje dzisiaj łącznie importują ponad 40 mln metrów sześciennych gazu rocznie" - dodał.  

Ważna deklaracja w kwestii bezpieczeństwa energetycznego


Prezydent Duda stwierdził, że to państwa Inicjatywy Trójmorza są tą perspektywiczną częścią europejskiego rynku, gdzie będzie potrzeba coraz większej ilości gazu. 

"Stąd cieszę się ogromnie, że o tym dzisiaj rozmawiamy, bo rzeczywiście Stany Zjednoczone, które rocznie są w stanie eksportować nawet 180 mln m3 gazu są tutaj bardzo perspektywicznym kontrahentem, bardzo perspektywicznym dostawcą i wierzę w to, że takie kontrakty, które będą właśnie budowały tę dywersyfikację źródeł dostaw dla naszej części Europy i w związku z tym budowały to bezpieczeństwo energetyczne, że one będą mogły być realizowane" - powiedział.

"Ten szczyt otwiera następną wielką granicę energetyczną. Mówimy głównie o energetyce, ponieważ właśnie staliśmy się wielkim eksporterem. (...) Mam nadzieję, że skorzystacie z tego państwo, wykorzystując te zasoby" - powiedział z kolei przeydent USA Donald Trump.  

"USA nigdy nie będą wykorzystywać energii, aby zmuszać do czegokolwiek i nie pozwolimy by to robili inni; nie chcecie tutaj monopoli" - oświadczył Trump. 

Dodał, że USA są zaangażowane w "otwarty, uczciwy, konkurencyjny rynek dla globalnego handlu energią". "Ameryka będzie wiernym i godnym zaufania partnerem w eksporcie i sprzedaży naszej wysokiej jakości i niskiej po kosztach energii oraz technologii" - zapowiedział.  

Trump: Inicjatywa Trójmorza ma potencjał

"Inicjatywa Trójmorza odbuduje cały region i zagwarantuje, że wasza infrastruktura, tak samo jak wasze zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa i swobody przywiążą was do całej Europy i całego Zachodu" - powiedział Trump. 

"Stany Zjednoczone Ameryki również wspierają stworzenie forum biznesowego Trójmorza, aby wasze kraje mogły zbudować najnowsze projekty przy pomocy najlepszych talentów w energetyce i robić tak poniżej kosztów i przed czasem. Kocham to - poniżej kosztów i przed czasem" - powiedział prezydent USA.  

Podkreślił, że nowa infrastruktura jest rzeczą podstawową. Wyraził nadzieję, że kraje Trójmorza będą dążyć do osiągnięcia tych samym celów, co USA. "Robimy naprawdę wspaniałe rzeczy" - powiedział Trump dodając, że amerykańska giełda pobiła kolejny rekord, a od 16 lat w USA jest najniższe bezrobocie, ponadto amerykańska armia rośnie w siłę.  

"Większy dostęp do rynków energetyki, mniej barier dla handlu energetyka i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, to jest to co chcemy zrobić" - powiedział prezydent USA. 

Ocenił, że "inicjatyw Trójmorza ma potencjał, aby osiągnąć wszystkie te jakże ważne cele bardzo szybko". "Bo macie cudownych ludzi, którzy naprawdę szybko sobie z tym poradzą, gratuluję waszym krajom rozpoczęcia już krytycznych projektów, które otwierają nas na większy dostęp, będziecie zupełnie otwarci, będziecie mieli dostęp do rynków energetyki i pozbędziecie się barier dla handlu energią" - powiedział Trump.  

Dodał, że "Stany Zjednoczone z dumą widzą, że duże zasoby już pomagają narodom Trójmorza osiągnąć tę tak bardzo potrzebną dywersyfikację energetyczną".  

"Chcę skorzystać z tej okazji, by pogratulować władzom oraz ludziom z Polski, którzy otrzymali pierwszą dostawę gazu LNG w poprzednim miesiącu; naprawdę to był dobry kontrakt, muszę przyznać" - powiedział Trump.   

Sprzęt bojowy dla Polski tylko z USA?

Trump podkreślił, że USA mają najlepszą technologię uzbrojenia wojskowego. "Nikt nawet się nie zbliża do naszego poziomu. To jest fakt" - dodał prezydent USA. "Kiedy będziecie kupować sprzęt wojskowy, mam nadzieję, że będziecie myśleć tylko o Stanach Zjednoczonych" - oświadczył.  

Według Trumpa, dzięki rozszerzonemu handlowi i nowej infrastrukturze będzie uruchomiony ogromny system innowacji, który będzie bezpieczny, odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. "USA wspierają zdroworozsądkowe podejście do ochrony zasobów naturalnych, takie, które będzie odpowiedzialnie balansować tworzenie miejsc pracy i rozwój gospodarczy oraz bezpieczeństwo energetyczne" - dodał.  

"Zapraszamy wszystkie kraje do pracy z nami na rzecz tego celu oraz do rozwijania innowacyjnych technologii, które dają narodom na świecie możliwość by stać się prawdziwymi strażnikami ich zasobów naturalnych, pozwalając ludziom wznieść się z ubóstwa w wielką i piękną przyszłość" - powiedział Trump.

"Z wielką przyjemnością przyłączam się do państwa dzisiaj i chcę wszystkim powiedzieć, że Stany Zjednoczone popierają wasze wysiłki. Te projekty poprawią warunki życia niezliczonej ilości ludzi w regionie i na całym świecie. Ameryka będzie waszym najsilniejszym sojusznikiem oraz wytrwałym partnerem w tych naprawdę historycznych inicjatywach, więc gratuluję wszystkim. Stoimy chętni oraz gotowi pomagać i spełniać wasze potrzeby energetyczne oraz inne, które będą się pojawiać" - mówił prezydent USA.

157 projektów

W naszej części Europy można zrealizować 157 wielkich, perspektywicznych projektów infrastrukturalnych - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas II Szczytu Inicjatywy Trójmorza. Powołał się na ekspertyzę, którą posiada prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović.  

"Jako głowy państw powinniśmy wspierać współpracę w obszarze Trójmorza: współpracę gospodarczą, polityczną. Liczę, że zaangażują się w to nasze rządy, że zaangażują się w to samorządy w naszych krajach, ale przede wszystkim, że zaangażuje się w to biznes i te wielkie przedsięwzięcia będą realizowane" - powiedział Duda.  

"Wspomnę tylko o tym - żebyśmy wiedzieli, jaka jest perspektywa - że nasi przyjaciele z Chorwacji, pani prezydent, mają ekspertyzę, która wskazuje na to, że w naszej części Europy można realizować 157 wielkich projektów infrastrukturalnych, z których każdy jest perspektywiczny. Czy warto mówić coś więcej - 157 wielkich projektów infrastrukturalnych" - podkreślił prezydent Polski.  

W II Szczycie Inicjatywy Trójmorza biorą udział reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do Warszawy na spotkanie przyjechało 10 prezydentów (nieobecne są głowy państw Czech i Austrii). Gościem Szczytu jest prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy