Reklama

Reklama

Tragedia w Łukowie. Zbigniew Ziobro reaguje po brutalnym morderstwie

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił z wnioskiem o rentę specjalną dla syna komornik zamordowanej w Łukowie. Resort zapowiedział udzielenie pomocy rodzinie kobiety ze środków Funduszu Sprawiedliwości.

W piątek w jednej z kancelarii komorniczych w Łukowie (woj. lubelskie) 42-letni mieszkaniec powiatu Karol M. zaatakował nożem komornik i pracownika kancelarii. Kobieta została przewieziona do szpitala, gdzie przeszła operację, ale jej życia nie udało się uratować. 

Do szpitala trafili również: pracownik i postrzelony w okolicę brzucha napastnik. Mężczyzna usłyszał w niedzielę pięć zarzutów, w tym zabójstwa, usiłowania zabójstwa policjanta i pracownika kancelarii. Grozi mu za to dożywotnie więzienia.

Wniosek Zbigniewa Ziobry

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w poniedziałek, że jego szef Zbigniew Ziobro zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów "z wnioskiem o przyznanie renty specjalnej dla syna zabitej na służbie komornik Ewy Kochańskiej". 

Reklama

"Poza wnioskiem o przyznanie renty specjalnej rodzina komornik zostanie objęta pomocą ze środków Funduszu Sprawiedliwości. Pozostają one w dyspozycji Ministra Sprawiedliwości i służą zapewnieniu wsparcia ofiarom przestępstw i ich bliskim" - podał resort.

W informacji resortu podkreślono, że "atak na funkcjonariusza publicznego w czasie pełnienia służby uderza w podstawy ładu Rzeczypospolitej". 

"Wymaga więc zdecydowanej reakcji wymiaru sprawiedliwości. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem służbowym Prokuratora Krajowego. Już w piątek wystąpił o to wiceminister Marcin Warchoł. Sprawca został zatrzymany i grozi mu kara dożywotniego więzienia. Bezpieczeństwo funkcjonariuszy publicznych jest priorytetem Ministerstwa Sprawiedliwości. Służą temu wprowadzane z inicjatywy resortu regulacje ustawowe. To m.in. uchwalone niedawno przez Sejm nowe przepisy Kodeksu karnego, które wzmacniają ochronę zdrowia i życia funkcjonariuszy publicznych" - pisze ministerstwo.

Protest komorników po brutalnym zabójstwie

W związku z zabójstwem w Łukowie w poniedziałek kancelarie komornicze w całym kraju są nieczynne. 

Ponadto w ramach protestu komornicy przez cały tydzień nie będą obsługiwać stron postępowań. Jak poinformował rzecznik komorników Marek Grzelak, "należy powiedzieć dość mowie nienawiści i hejtowi".

Komornicy apelują do resortu Ziobry. Żądają zapewnienia bezpieczeństwa

Zapowiedział także, że samorząd komorniczy będzie zabiegał w resorcie sprawiedliwości o systemowe zmiany, które zapewnią większe bezpieczeństwo komornikom.

Wiceszef resortu Marcin Warchoł wyraził otwartość na rozmowy z samorządem komorniczym. Nie wykluczył przy tym możliwości wypracowania odpowiednich zmian, które zwiększą bezpieczeństwo komorników i ich pracowników.

- Jest to wstrząsający, bulwersujący i skandaliczny czyn, który zasługuje na zdecydowany sprzeciw i najsurowszą karę. Ze strony resortu i prokuratury jest szybka reakcja - powiedział Warchoł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy