Reklama

Reklama

Tragedia w Bydgoszczy: Powodem brak wyobraźni i niefrasobliwość

​Brak wyobraźni i niefrasobliwość wielu osób doprowadziły do tragedii podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy - wynika z raportu komisji uczelnianej. Rektor w czwartek przekazał ten raport do resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

​Brak wyobraźni i niefrasobliwość wielu osób doprowadziły do tragedii podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy - wynika z raportu komisji uczelnianej. Rektor w czwartek przekazał ten raport do resortu nauki i szkolnictwa wyższego.

Tragedia wydarzyła się w nocy z 14 na 15 października. W łączniku pomiędzy dwoma budynkami, w których odbywała się impreza, skupiło się wiele osób i w pewnym momencie zaczęły się tratować. Spośród poszkodowanych dwie osoby zmarły: 24-letnia studentka i 19-letni student. W szpitalu przebywa jeszcze studentka, której stan jest ciężki.

Dzień po zdarzeniu na UTP przyjechała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska, która zwróciła się do rektora prof. Antoniego Bukaluka o powołanie nadzwyczajnej komisji.

Reklama

- Niezależna komisja zakończyła dwutygodniową pracę. Sporządzony został liczący około 10 stron raport, w którym znalazły się informacje jak impreza była przygotowana i jak przebiegała, co było przyczyną tragedii i co zrobić, aby nieszczęście się nie powtórzyło. Nie upubliczniamy raportu, chcemy aby najpierw zapoznała się z nim minister, na której prośbę została powołana komisja - powiedział członek komisji, rzecznik uczelni dr Mieczysław Naparty.

Dr Naparty podkreślił jednak, że do tragedii doszło wskutek "braku wyobraźni i niefrasobliwości wielu osób".

- Mogę powiedzieć też, bo o tym informowała już prokuratura, że najistotniejszą przyczyną zdarzenia były zamknięte drzwi w jednym z budynków - dodał rzecznik.

Zamknięte drzwi uniemożliwiały przejście pomiędzy budynkami po chodniku na zewnątrz, co zmuszało uczestników do korzystania ze znajdującego się nad nim łącznika.

Nadzwyczajna komisja przeprowadziła rozmowy z 34 osobami, w tym z władzami uniwersytetu, pracownikami administracji, członkami samorządu studenckiego, przedstawicielami firm zapewniających opiekę medyczną i ochronę, a także uczestnikami imprezy, którzy odpowiedzieli na apel o stawienie się.

Śledztwo w sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ.

Według wstępnych wyników sekcji zwłok ofiar tragedii przyczyną zgonu studentki było uduszenie po unieruchomieniu klatki piersiowej, a studenta - niedotlenienie mózgu spowodowane uciskiem na klatkę piersiową.

Według ustaleń policji w imprezie na UTP brało udział ok. 1,2 tys. studentów. Władze uczelni informowały, że w imprezie uczestniczyło ok. tysiąca osób, a jednocześnie w budynkach mogło przebywać ok. 700-800 osób.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy