Reklama

Reklama

Topnieje przewaga lidera. Najnowszy sondaż parlamentarny

Według najnowszego sondażu parlamentarnego pracowni Estymator Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje się na prowadzeniu. Na partię rządzącą swój głos chciałoby oddać ponad osiem proc. więcej respondentów, niż na Koalicję Obywatelską. Mimo to przewaga PiS nad KO topnieje.

Najnowszy sondaż parlamentarny przeprowadziła pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.

Najnowszy sondaż. PiS z dużą przewagą nad KO

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, 36,4 proc. ankietowanych głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość. To spadek o 0,6 pp. w stosunku do ostatniego badania.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, która mogłaby liczyć na poparcie 28,3 proc. ankietowanych, co oznacza wzrost o 2,2 punktu procentowego. Ostatnie miejsce na podium przypadłoby Polsce 2050 Szymona Hołowni. Ugrupowanie to zebrałoby 11,3 proc. głosów. To spadek o 0,5 pp. od września.

Reklama

Jednocześnie taki rozkład głosów wyborców w najnowszym sondażu oznaczałby, że PiS mogłoby liczyć na 208 mandatów, Koalicja Obywatelska na 141 mandatów, a Polska 2050 na 49.

Najnowszy sondaż. Sześć ugrupowań w Sejmie

Na kolejnych miejscach znalazły się: Lewica z 9,8-proc. poparciem, co oznacza spadek o 0,1 pp. (36 mandatów); Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska, na które zagłosowałoby 7,1 proc. ankietowanych (wzrost o 0,4 pp.), co dałoby 21 mandatów; Konfederacja - mogłaby liczyć na 5,2 proc. poparcia, co stanowi spadek o 1,4 pp. (4 mandaty).

Poza Sejmem znalazłoby się ugrupowanie Kukiz'15, na które swój głos oddałoby 1,5 proc. wyborców. Inne ugrupowania uzyskałyby 1 proc. głosów (1 mandat).

Badanie przeprowadzono 27-28 października 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1055 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy