Reklama

Reklama

Tomasz Grodzki: Jestem gotów z prezydentem jak najszybciej się spotkać

Jeśli uda się w gronie ekspertów porozmawiać z prezydentem Andrzejem Dudą na temat noweli ustaw sądowych, to dobrze - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu, pytany przez dziennikarzy, czy dotarł do niego sygnał z Pałacu Prezydenckiego na temat ewentualnego spotkania z Andrzej Dudą.

"Do mnie ten sygnał co prawda nie dotarł, ale dla Polski trzeba zrobić wszystko" - powiedział. "Uważam, że ustawy sądowe są rzeczywistym zagrożeniem dla trójpodziału władzy, i jestem gotów z panem prezydentem jak najszybciej się spotkać, jakkolwiek czas jest bardzo krótki" - dodał. Podkreślił też, że "nie ma co się obrażać, trzeba szukać rozwiązań". 

"Nowelizacja w tym kształcie do odrzucenia"

Przypomniał, że we wtorek planowane są w Senacie szerokie konsultacje na temat noweli ustaw sądowych, m.in. z udziałem ekspertów międzynarodowych. "Jeśli jeszcze uda nam się porozmawiać z panem prezydentem w gronie ekspertów pana prezydenta, tym lepiej" - powiedział. 

Reklama

Zaznaczył, że w sprawie ustaw sądowych jego zadaniem jest jak najstaranniej przygotować debatę w jej sprawie, by można było zdecydować, czy nowelizację poprawiać, czy ją odrzucić. 

"Na chwilę obecną, jak ją czytam któryś raz, to w tym kształcie ona jest na pewno do odrzucenia" - powiedział Grodzki.  

O spotkanie z prezydentem ws. nowelizacji ustaw sądowych marszałek Senatu zaapelował w sobotę na Twitterze. "Szanowny Panie Prezydencie! Ustawy sądowe są w Senacie ale na koniec trafią do Pana. Chętnie bym przyszedł do Pałacu aby w gronie ekspertów obu stron podyskutować o kontrowersyjnych zapisach po to żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla obywateli. Jestem do dyspozycji" - napisał Tomasz Grodzki. 

Grodzki spotkał się z ABW

Dopytywany o zapowiadane przez niego samego w piątek spotkanie "z oficerami ABW" odpowiedział, że do niego doszło, ale rozmów z ABW nie komentuje. "Fakt spotkania można odnotować, ale nie komentuję tego typu rozmów" - powiedział marszałek Senatu. 

Grodzki pytany w piątek przez dziennikarzy o działania prokuratury i CBA w szczecińskim szpitalu, powiedział, że to co się dzieje wokół jego osoby, "to jest polowanie na polski Senat i funkcję marszałka Senatu". Zapowiedział rozmowy w tej sprawie z wysokimi oficerami ABW.  

Pod koniec grudnia Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Nowela wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". 

Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Ustawą na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ma się zająć Senat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy