Reklama

Reklama

Tomasz Chmal: Zaniedbania w energetyce są wieloletnie

Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki, w rozmowie z reporterem RMF FM, Pawłem Balinowskim powiedział, że „pogoda jest swoistą wisienką na torcie zaniedbań w energetyce, które są wieloletnie”.

Ekspert wymienił trzy powody obecnie trwającej sytuacji energetycznej. Po pierwsze, polskie elektrownie są bardzo wyeksploatowane. Po drugie, polskie górnictwo jest "niewydolne" i produkuje drogi węgiel. Po trzecie, sieci elektroenergetyczne są niewydolne i niedoinwestowane.  Dodał również, że polska polityka energetyczna jest "niespójna i tak naprawdę miotamy się z kąta w kąt".

- Każdy próbuje na swoją stronę w jakimś zakresie realizować politykę energetyczną, jeden przesuwa akcenty w kierunku energetyki odnawialnej, inny mówi cały czas o węglu, jeszcze inny rzuca hasło o atomie. Natomiast to, czego brakuje, to jest rządowe centrum studiów strategicznych i pewne kierunkowe strategiczne myślenie o tym sektorze. Tego nie ma, takiego myślenia ponadpartyjnego, które programuje politykę w dłuższym okresie. Wszystko jest raczej tak na cztery lata, od jednego rządu do drugiego - powiedział Tomasz Chmal.

Reklama

Więcej na ten temat

Paweł Balinowski


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy