Reklama

Reklama

Toksyczny denaturat wciąż groźny. Trwają poszukiwania osób, które go kupiły

Ponad 18 tys. butelek śmiertelnie niebezpiecznego denaturatu zostało wycofanych z obrotu. W związku z tą sprawą Inspektorat Sanitarny przebadał tysiące próbek w laboratoriach, prokuratury prowadzą dwa duże śledztwa. Mimo tych kroków, podjętych po śmiertelnych zatruciach, toksyczny denaturat nadal jest groźny. Obecnie policja poszukuje osób, które mogły kupić skażony denaturat w jednym ze sklepów w Dąbrowie Górniczej. Do serii śmiertelnych zatruć znajdującym się w denaturacie alkoholem metylowym doszło na przełomie marca i kwietnia w woj. śląskim i łódzkim.

W tym tygodniu do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu na oddział ostrych zatruć trafiły dwie kolejne osoby, które piły razem skażony denaturat, zakupiony prawdopodobnie w sklepie w Dąbrowie Górniczej. Według ostatnich informacji za szpitala obie osoby są w "skrajnie ciężkim stanie".

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej poszukują osób, które zakupiły prawdopodobnie skażoną partię denaturatu w sklepie przy ulicy Sienkiewicza 15. Każdy, kto w okresie od 25 maja kupił tam ten towar, proszony jest o pilny kontakt z jednostką.

Reklama

Na przełomie marca i kwietnia w woj. śląskim i łódzkim doszło do serii śmiertelnych zatruć znajdującym się w denaturacie alkoholem metylowym. Tuż przed Wielkanocą wstrzymano całkowicie handel tym preparatem, przeznaczonym do celów gospodarczych. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach przeprowadziła zakrojone na szeroką skalę kontrole i badania próbek denaturatu.

Co wykazała kontrola?

- Zabezpieczyliśmy wtedy 24 tys. opakowań denaturatu, dotarliśmy do 973 obiektów, w których był sprzedawany - sklepów i stacji benzynowych. Okazało się, że kwestionowane próbki pochodziły od jednego producenta. W wyprodukowanym przez niego denaturacie stwierdziliśmy znaczne przekroczenia dopuszczalnej zawartości metanolu - było to od ponad 64 proc. do ponad 70 proc. - informuje zastępczyni śląskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego dr Dorota Wodzisławska-Czapla.

Biuro producenta znajduje się w Krakowie, natomiast produkcja, dystrybucja i magazynowanie produktów odbywa się w województwie świętokrzyskim. Małopolski sanepid wycofał wszystkie zgłoszone partie denaturatu. Jak dowiedziała się PAP, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w Krakowie przeprowadził kontrolę w siedzibie spółki 11 kwietnia. Po zapoznaniu się m.in. ze sprawozdaniami z badań z 11 kwietnia, sporządzonymi przez dział laboratoryjny Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, tego samego dnia nakazał wycofać z obrotu produkt o nazwie "Denaturat alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny" w opakowaniach o pojemności 500 ml, z partii oznaczonej datą "02.03.2022 r.".

15 kwietnia PPIS nakazał wycofać z obrotu produkt o tej samej nazwie, ale oznaczony numerami partii z datami "04.03.2022", "10.03.2022" i "22.03.2022" oraz produkty o nazwie "Denturax alkohol etylowy skażony porektyfikacyjny", oznaczone datami: "01.03.2022", "09.03.2022" i "10.03.2022".

- Obie decyzje wraz z listami dystrybucyjnymi niezwłocznie zostały przesłane do właściwych miejscowo - ze względu na dystrybutora - Państwowych Wojewódzkich Inspektorów Sanitarnych - podkreśliła Dominika Łatak-Glonek z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Łącznie wycofano 18 tys. 59 z 22 tys. 328 opakowań szkodliwego produktu, wprowadzonego do obrotu.

Śledztwa w sprawie zgonów po spożyciu denaturatu, prowadzone początkowo przez kilka prokuratur rejonowych, przejęły prokuratury okręgowe w Katowicach i Częstochowie.

Prokuratury badają okoliczności śmierci 21 osób

Katowicka prokuratura bada okoliczności śmierci 15 osób. - Prokurator zgromadził już część materiału, m.in. dokumentację sanepidu. Przesłuchiwane są osoby, które zamieszkiwały z pokrzywdzonymi. Wyniki badań histopatologicznych potwierdziły, że przyczyną śmierci tych osób było zatrucie metanolem - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach prok. Marta Zawada-Dybek.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie bada z kolei okoliczności zgonu sześciu osób, z których część zmarła w miejscu, gdzie piły denaturat, a część w szpitalach w Sosnowcu i Częstochowie. Tam również badania potwierdziły, że zmarli zatruli się alkoholem metylowym. - W jednym przypadku konieczna okazała się ekshumacja zwłok w celu przeprowadzenia badań. Wcześniej uznano, że ta osoba zmarła z przyczyn naturalnych i została już pochowana - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prok. Tomasz Ozimek.

Denaturat nie jest przeznaczony do spożycia, ale ze względu na niską cenę i zawartość alkoholu bywa kupowany właśnie w tym celu. Zawiera barwniki, substancje pomocnicze i środki skażające. Spożycie metanolu wiąże się z ciężkim zatruciem. Dawka zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to zaledwie 4 ml, natomiast śmiertelna - to tylko 30 ml. Alkohol metylowy nie różni się smakiem ani zapachem od alkoholu etylowego, znajdującego się w wódce czy piwie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy