Reklama

Reklama

To najzimniejszy wrzesień od ponad dekady, a będzie jeszcze gorzej. Wszystko przez cyklon Peggy

Pogoda we wrześniu 2022 do tej pory nie rozpieszcza. Średnia temperatura w tym miesiącu jest niższa od normy wieloletniej. Ostatnie dni są najzimniejszymi od prawie 15 lat. Niestety to dopiero początek wyjątkowych chłodów, silnych wiatrów i intensywnych opadów deszczu, które nas czekają. Jaka będzie pogoda w tym tygodniu? Dlaczego w tym roku wrzesień przyniósł tak niskie temperatury?

Pogoda we wrześniu 2022. Najzimniej od ponad dekady

Po obfitujących w wysokie temperatury czerwcu i sierpniu 2022 nie ma już śladu. Początek miesiąca przyniósł znaczne ochłodzenie w całej Polsce, a eksperci ostrzegają, że to nie koniec niskich temperatur. Jak informuje portal TwojaPogoda.pl, pierwsza połowa września 2022 była najzimniejsza od 2008 r.

Zazwyczaj tak zimno jest dopiero pod koniec października. Okazuje się, że sprawcą dotkliwej zmiany pogody w naszym kraju jest cyklon Peggy znad Wysp Brytyjskich. To układ niskiego ciśnienia, który niesie za sobą porywisty wiatr, grad oraz silne opady deszczu.

Reklama

Coraz niższe temperatury za oknem zmuszać będą nas do zakładania coraz cieplejszych ubrań, a także ogrzewania pomieszczeń i całych domów, co przy obecnych cenach nośników energii z pewnością nie będzie tanie.

Prognoza pogody na ostatni tydzień września

Dla wszystkich, którzy w najbliższych dniach liczą na rozpogodzenie, nie mamy dobrych wieści. W nowym tygodniu należy spodziewać się pogody w kratkę - z przewagą dni, kiedy niebo będzie zachmurzone. Wskaźniki na termometrach nie pokażą więcej niż 18 stopni Celsjusza, a w najzimniejszych rejonach Polski słupki oscylować będą w okolicach 14-15 st. C.

- Od zachodu nad Polskę nasunie się zatoka niżowa z frontem atmosferycznym, który powoli będzie wędrował do centrum kraju. W poniedziałek w ciągu dnia zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Więcej słońca będzie we wschodniej połowie kraju. Od Kaszub, Warmii na północy, po Śląsk i Małopolskę na południu, możliwe są słabe burze i niezbyt duże opady deszczu - powiedziała PAP Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW-PIB.

Prognoza pogody na koniec września 2022. Załamanie pogody i cieplejszy weekend

We wtorek przez kraj sunęły będą kolejne fronty, przynosząc opady deszczu w praktycznie każdym regionie. Jednak pogoda jeszcze bardziej popsuje się w środę (28.09). Wówczas cała Polska będzie pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. Oznacza to, że mieszkańcy wielu regionów muszą przygotować się na silniejszy wiatr oraz intensywne opady deszczu. Lokalnie mogą wystąpić nawet ulewy, a termometry pokażą zaledwie 12 st. C.

Załamanie pogody będzie intensywne, ale nie potrwa zbyt długo. Koniec tygodnia w pogodzie to znaczna poprawa pod względem temperatury, która oscylować będzie w okolicach 16-18 st. C. Powróci też więcej słońca.

Zobacz też:

Tabletki z jodkiem potasu zabezpieczone dla każdego Polaka. Na co się go stosuje?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy