Reklama

Reklama

TK zajmie się ustawą o IPN najwcześniej za dwa miesiące

Trybunał Konstytucyjny najwcześniej za dwa miesiące zajmie się ustawą o IPN. Jak poinformował IAR wiceprezes TK Mariusz Muszyński rozpatrzenie sprawy za kilka tygodni jest możliwe przy założeniu, że strony postępowania terminowo zajmą pisemne stanowiska w sprawie.

Nowelizacja ustawy o IPN wejdzie w życie 1 marca. Do TK - w trybie kontroli następczej - skierował ją po podpisaniu prezydent Andrzej Duda. 

W sobotę izraelskie media podały, że Polska zamraża ustawę o IPN. Te informacje zdementował polski rząd. 

Rzecznik resortu sprawiedliwości Jan Khantak powiedział, że że każda uchwalona w Polsce przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem. 

Rzecznik rządu Joanna Kopcińska wyjaśniła, że do czasu wydania wyroków w ewentualnych śledztwach, prawdopodobnie pojawi się już orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.  

Reklama

Nowelizacja ustawy i IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy