Reklama

TK: Nie było pytania ws. ewentualnego spotkania przedstawicieli Komisji Weneckiej

Do Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynęło pytanie dotyczące ewentualnego spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej - poinformował w środę kierownik Sekretariatu Biura Służby Prawnej Trybunału Konstytucyjnego doktor Bartosz Skwara.

W czwartek przyjeżdża do Warszawy na dwudniowe rozmowy w związku z pracami nad przygotowaniem pilnej opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych delegacja Komisji Weneckiej, w skład której wejdą eksperci z Bułgarii, Irlandii, Szwecji i Niemiec.

O wydanie opinii wystąpił do Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Komisja Wenecja chce rozmów

Komisja Wenecka poinformowała w środę, że jej delegacja wyraziła chęć przeprowadzenia rozmów z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Sejmu i Senatu oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Sprawozdawcy Komisji mają się też spotkać ze stowarzyszeniami sędziów.

Reklama

Nie ma jeszcze szczegółowego programu wizyty.

Pytanie nie wpłynęło

Jak poinformował w środę Kierownik Sekretariatu Biura Służby Prawnej Trybunału Konstytucyjnego doktor Bartosz Skwara, do Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynęło pytanie dotyczące ewentualnego spotkania z przedstawicielami Komisji Weneckiej.

"Trybunał Konstytucyjny stoi na stanowisku, że jako jedyny organ konstytucyjnie umocowany w Rzeczypospolitej Polskiej do orzekania w sprawach zgodności ustaw z konstytucją nie wypowiada się o ich treści przed dokonaniem merytorycznej oceny w formie orzeczenia" - powiedział doktor Bartosz Skwara.

Kto wchodzi w skład delegacji Komisji Weneckiej?

W skład delegacji wizytującej Polskę wejdą wiceprzewodniczący Komisji Weneckiej Bułgar Filip Dimitrow, Richard Barrett z Irlandii, Mats Melin ze Szwecji, a także sekretarz KW Thomas Markert.

Ponadto, jak wyjaśniono w komunikacie biura prasowego Rady Europy, w pracach nad przygotowaniem pilnej opinii uczestniczyć będą też inni członkowie Komisji Weneckiej: Claire Bazy-Malaurie z Francji, Paolo Carozza z USA, Regina Kiener ze Szwajcarii, Kaarlo Tuori z Finlandii. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy