Reklama

Reklama

"Teraz pora na ustawę o in vitro i związkach partnerskich"

Poseł SLD Dariusz Joński powiedział w piątek, po przyjęciu tzw. konwencji antyprzemocowej, że Sejm powinien na kolejnym posiedzeniu zająć się projektami ustaw ws. in vitro i związków partnerskich.

"Składamy wniosek, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu, w porządku obrad, pojawiły się ustawy, które zalegają już od kilkunastu miesięcy, a jedna z nich od dwóch lat. To ustawa o związkach partnerskich i ustawa o in vitro" - powiedział Joński.

Joński wyraził zadowolenie, że Sejm przyjął w piątek ustawę dotyczącą ratyfikacji konwencji przeciwko przemocy wobec kobiet, chociaż trwało to długo. "Trzeba było chyba czekać aż do ogłoszenia kampanii wyborczej, żeby Platforma Obywatelska mogła przemóc się wewnętrznie i dyskutować na ten temat" - powiedział Joński.

Reklama

Pod koniec stycznia 2013 r. SLD ponownie złożył swój projekt ustawy ws. związków partnerskich. Zakładał, że partnerzy (zarówno hetero- jak i homoseksualni) mieliby prawo w związku m.in. do dziedziczenia po sobie, wspólnego rozliczania się z podatku PIT, prawo wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego po zmarłym partnerze, prawo do ubiegania się o rentę rodzinną w razie śmierci partnera. Mogliby ponadto odmówić składania zeznań w postępowaniu cywilnym, karnym, administracyjnym i podatkowym.

SLD przygotowało także projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie. Projekt SLD zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia, refundację środków antykoncepcyjnych i 3 próby zabiegów in vitro ze środków NFZ oraz edukację seksualną od 1. klasy podstawówki.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy