Reklama

Reklama

Ten dokument jest niezbędny, by dostać dodatek węglowy. Co zrobić, jeśli nie złożyłeś go w terminie?

Polacy tłumnie składają wnioski o dodatek węglowy. Część z nich spotyka się jednak z komplikacjami w postaci braku zeznania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków o sposobie ogrzewania domu. Mimo że termin składania oświadczeń minął 30 czerwca, wiele osób wciąż nie dopełniło tego obowiązku. Czy dodatek węglowy nie zostanie im przyznany?

Dodatek węglowy to 3000 zł jednorazowego, bezzwrotnego wsparcia, skierowanego do osób ogrzewających gospodarstwa domowe opałem składającym się przynajmniej w 85 proc. z węgla kamiennego. Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek najpóźniej do 30 listopada 2022 r. Konieczne jest również zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB. 

Deklaracje CEEB konieczne do dodatku węglowego. Termin składania minął 2 miesiące temu

Właściciele oraz zarządcy nieruchomości zobligowani są do złożenie deklaracji dotyczących sposobu ogrzewania gospodarstwa domowego. Obowiązek ten wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. 

Reklama

Mieli na to rok - przyjmowanie dokumentów rozpoczęło się 1 lipca 2021 r. i trwało do 30 czerwca 2022 r. Okazuje się jednak, że część osób nie wywiązała się z tego obowiązku. 

Z udostępnionych przez CEEB danych statystycznych wynika, że w terminie wpłynęło 6 345 529 wniosków. 100 proc. frekwencją wykazały się zaledwie dwie gminy w całej Polsce - wszyscy mieszkańcy złożyli deklaracje do końca czerwca jedynie w Zawidowie (woj, dolnośląskie) oraz w Siennicy Różanej (woj. lubelskie). Ogólnopolskie statystyki są znacznie gorsze - w wielu gminach liczba złożonych deklaracji CEEB nie przekracza 30 proc.

Chcesz dostać dodatek węglowy, a nie złożyłeś deklaracji w terminie? Oto, co zrobić

Zgodnie z przepisami, osoby, które w terminie nie złożyły deklaracji do CEEB muszą liczyć się z grzywną w wysokości 500 zł. Obecnie jednak nie są one egzekwowane, a samorządy, na wniosek Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) wciąż przyjmują wnioski od mieszkańców. 

Aby uniknąć mandatu należy jak najszybciej uzupełnić brakującą dokumentację i powołać się na formułę tzw. czynnego żalu

Brak deklaracji CEEB stwarza jednak kolejny problem - osoby, które nie dopełniły tego obowiązku, nie mogą liczyć na wypłatę dodatku węglowego, ani też zapowiadanych przez rząd dopłat do innych paliw. 

Czy można złożyć deklarację CEEB po terminie i dostać dodatek węglowy?

Okazuje się jednak, że nic straconego. Deklaracje o źródłach ciepła można składać online, za pomocą strony rządowej.  Wciąż trwa zbieranie ich oraz  wprowadzanie do systemu. Samorządy mają na to sześć miesięcy. Oznacza to, że pełne dane dotyczące statystyk będą znane dopiero pod koniec roku - najprawdopodobniej to właśnie wtedy zaczną być również wystawiane mandaty. 

Jeszcze przez trzy miesiące można  składać wnioski o dodatek węglowy. Był to duży impuls dla obywateli. Po wypełnieniu i przesłaniu wniosku do CEEB, mogą się oni starać o wypłatę 3000 zł na opał. Jak informuje GUNB, do 23 sierpnia 2022 r. złożono ponad 8 mln deklaracji. Oznacza to, że w ciągu niespełna 2 miesięcy wpłynęło ich ponad 1,6 mln. 

Czytaj również:

Aktualne ceny węgla - ile kosztuje tona w PGG, Tauronie i JSW, a ile w składach?

Dodatek węglowy - pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich?

Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy