Reklama

Tarcza antyinflacyjna. Premier Morawiecki tłumaczy przyczyny inflacji

"Nasza tarcza antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. Premier wymienił główne czynniki, które ją spowodowały. Według szefa rządu źródła inflacji znajdują się "przede wszystkim za granicą".

Premier RP Mateusz Morawiecki zamieścił na swoim Facebooku wpis dotyczący tarczy antyinflacyjnej, w którym tłumaczy jej przyczyny, skutki i działania rządu. 

ZOBACZ: BYŁY CZŁONEK RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ: WCZEŚNIEJ TARCZE NIE BYŁY POTRZEBNE, BO NIE BYŁO TAKIEJ INFLACJI

"Nasza tarcza antyinflacyjna ma chronić Polaków przed inflacją, która ma wiele przyczyn, a jej źródła znajdują się przede wszystkim zagranicą" - napisał premier na Facebooku. Głównymi zewnętrznymi czynnikami, które wywołały taką inflacje, są według szefa rządu:

Reklama

  1. Rosja -> polityka energetyczna; szantaż gazowy
  2. UE -> green deal; fundusz odbudowy
  3. COVID-19 -> lockdown; przerwanie łańcucha dostaw

Te czynniki zaznaczone na grafice spowodowały rosnące ceny energii oraz kryzys, który spowodował inflację

Ochroną przed wzrostem cen, według grafiki premiera Mateusza Morawieckiego ma być tarcza antyinflacyjna, w skład której wchodzą: 

  • Obniżka podatków na energię, paliwa i VAT; 
  • Zniesienie akcyzy;
  • Dodatek osłonowy;
  • Oszczędna administracja;
  • redukcja wydatków budżetowych.

Czym jest tarcza antyinflacyjna?

Tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości do 10 mld zł oszczędności, składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc., zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych - poprzez dodatek "tarczowy" od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie?

Zgodnie z informacjami przekazanymi, ograniczenie dynamiki rosnących cen paliw ma nastąpić wskutek obniżenia od 20 grudnia 2021 r. do 20 maja 2022 r. wysokości akcyzy do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej. "Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej" - napisano.

Planowane jest obniżenie stawki VAT na gaz ziemny dla odbiorców tego gazu za pomocą narzędzi podatkowych. Wskazano na obniżkę VAT do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące - od stycznia do marca 2022 r.

"Oprócz szczególnej pomocy najbardziej potrzebującym, którzy otrzymają dodatki, chcemy solidarnie i sprawiedliwie złagodzić negatywne efekty wzrostu cen energii elektrycznej. Są one spowodowane kryzysem gazowym oraz wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w unijnym systemie Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (UE ETOS). Dlatego proponujemy: zwolnienie z akcyzy z obecnych 5 zł/MWh do 0 zł/MWh dla gospodarstw domowych; obniżenie akcyzy na energię elektryczną dla pozostałych odbiorców do minimum UE" - napisano.

Obniżka VAT na energię elektryczną do 5 proc. będzie obowiązywać przez trzy miesiące w okresie styczeń-marzec 2022 r.

Tarcza antyinflacyjna. O możliwość uzyskania dodatku osłonowego będzie decydować kryterium dochodowe

Jak wynika z prezentacji, dodatek osłonowy ma zrekompensować rosnące koszty energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Wprowadza się go ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 procent. Dodatek zrekompensuje VAT na energię elektryczną w wysokości około 2,1 mld zł. Rekompensata VAT na żywność sięgnie 1,5 mld zł dla następujących grup produktów: pieczywo - roczny VAT 334 mln zł, wędliny - 319 mln zł, produkty mleczne (w tym sery) - 202 mln zł, mleko - 75 mln zł, masło - 55 mln zł, mięso - 383 mln zł, jaj - 66 mln zł.

Zgodnie z informacjami KPRM o możliwości uzyskania dodatku osłonowego będzie decydować kryterium dochodowe gospodarstw domowych.

Dopłata w wysokości 400 zł w skali roku zostanie skierowana do gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie. Dopłatę w kwocie 600 zł w skali roku uzyskają gospodarstwa domowe 2-3 osobowe o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie. Dopłata 850 zł będzie przysługiwać gospodarstwom domowym 4-5 osobowym o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie. Dopłatę 1150 zł w skali roku dostaną gospodarstwa domowe 6. osobowe i większe o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie. - Z dodatku będzie mogło skorzystać ok. 5,2 mln gospodarstw domowych. Wypłata pieniędzy będzie odbywała się w dwóch ratach w 2022 r. - napisano.

Według KPRM działania związane z oszczędnościami w administracji - zwiększeniem efektywności wydatków publicznych - przyniosą od 3 do 5 mld zł oszczędności. Zapowiedziano ograniczenie tworzenia w 2022 r. nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej. "Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków" - napisano.

- Dokonamy pogłębionego przeglądu wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności. Ograniczymy również finansowanie programów w funduszach celowych do tych już realizowanych lub ogłoszonych - zadeklarowano. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: premier | Mateusz Morawiecki | tarcza antyinflacyjna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy