Reklama

Reklama

Szynkowski vel Sęk zaprzysiężony. Zastąpi Konrada Szymańskiego

Szymon Szynkowski vel Sęk został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko ministra ds. Unii Europejskiej. Polityk zastąpił Konrada Szymańskiego, którego dymisja miała miejsce w środę. Szymon Szynkowski vel Sęk od 2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Szymon Szynkowski vel Sęk odebrał akt zaprzysiężenia na członka Rady Ministrów z rąk Andrzeja Dudy. Uroczystość odbyła się w Belwederze.

- Przede wszystkim gratuluję. Jest to objęcie bardzo ważnej teki w rządzie. Jest ona zwiazana z wielką odpowiedzialnością. To zadanie trudne, ale absolutnie leżące w obrębie pańskich, niewątpliwych, wielkich, wykazanych kompetencji. Dziękuję, że pan minister tego zadania się podjął. Dziękuje premierowi za ten wybór. jestem przekonany, że to wybór bardzo dobry - mówił prezydent Andrzej Duda. 

Podkreślił, że Szynkowski vel Sęk ma doświadczenie w polityce międzynarodowej, które zdobył m.in podczas pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Mówił o tym, że "w gestii pana ministra leżały m.in relacje polsko-niemieckie". - Doskonale wiemy, że w ramach Unii Europejskiej to Republika Federalna Niemiec, nasz największy partner, a zarazem sąsiad, jest właśnie tym państwem, które pełni rolę szczególną. Stąd uważam, ze ten wybór jest znakomity - mówił. 

Reklama

- Znam pańską determinację  w prowadzeniu polskich spraw. To dla mnie fundamentalnie ważne, żeby rozumieć naszą pozycję w Europie i jej znaczenie, z pełnym rozsądkiem i umiarkowaniem, ale jednocześnie z godnością. Bez żadnych kompleksów. Wiem, że Rzeczpospolita Polska może na pana liczyć - dodał prezydent. 

Zdaniem prezydenta "Polska będzie dobrze reprezentowana", a w ramach "polskich interesów będzie realizowane maksimum". 

Konrad Szymański ustępuje. Szymon Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. UE

O dymisji Konrada Szymańskiego jako pierwsza, w środę 12 października, informowała Interia

- Przez długi czas zabiegałem o to, żeby doprowadzić do deeskalacji pewnych sporów i w wielu sprawach się to udawało. Natomiast ten zasadniczy spór natrafia cały czas na różnego typu blokady tak w Polsce jak i w Brukseli. Myślę, że nowe otwarcie, także personalne być może temu pomoże - powiedział Konrad Szymański w Polsat News, komentując powody odejścia z rządu. 

Szymon Szynkowski vel Sęk ministrem ds. UE. Zapowiedź premiera

Informację o tym, że to Szynkowski vel Sęk będzie pełnił nową rolę, również w środę przekazał premier Mateusz Morawiecki. - Na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego zastąpi Szymon Szynkowski vel Sęk - zapowiedział szef rządu na antenie radiowej "Trójki". 

Tym samym premier potwierdził wcześniejsze ustalenia Interii. Poza Szynkowskim kandydatem na stanowisko Szymańskiego miał być jeszcze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. 

Czytaj też: Konrad Szymański odchodzi z rządu. Dwóch możliwych następców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy