Reklama

Reklama

Szymon Pogoda nowym posłem PiS

Radny Prawa i Sprawiedliwości Szymon Pogoda, który obejmie mandat poselski po Adamie Lipińskim, zadeklarował, że dołączy do klubu PiS. Ślubowanie złoży prawdopodobnie na posiedzeniu Sejmu 9 grudnia.

Adam Lipiński, były poseł i wiceprezes PiS, objął na początku listopada stanowisko wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego miejsce w sejmowych ławach zajmie radny PiS z Bolesławca Szymon Pogoda, który w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych na liście PiS w okręgu legnickim uzyskał najwyższy wynik z kandydatów partii, którzy nie dostali się do Sejmu. O tym, że to właśnie Pogoda zajmie miejsce Lipińskiego informowaliśmy już we wrześniu

Reklama

Pogoda powiedział, że właśnie przesłał stosowne dokumenty potwierdzające przyjęcie mandatu. "Więc potwierdzam, że przyjmuję mandat" - podkreślił radny PiS.

Dodał, że ślubowanie poselskie prawdopodobnie złoży dopiero na posiedzeniu Sejmu 9 grudnia, ponieważ obecnie przebywa na kwarantannie.

Dopytywany, czy po objęciu mandatu dołączy do klubu PiS, Pogoda odparł: "tak, oczywiście".

PiS walczy o utrzymanie większości

Klub Prawa i Sprawiedliwości liczy obecnie 234 posłów, po dołączeniu Pogody będzie to 235 posłów. Do utrzymania większości w Sejmie potrzeba co najmniej 231 posłów.

Po głosowaniu w Sejmie nad nowelą ustawy o ochronie zwierząt, zakazującą hodowli na futra i ograniczającą ubój rytualny, 15 posłów PiS - głosujących przeciwko - zostało zawieszonych w prawach członka partii. Byli to: Kazimierz Moskal, Jan Krzysztof Ardanowski, Henryk Kowalczyk, Lech Kołakowski, Katarzyna Czochara, Zbigniew Dolata, Teresa Glenc, Agnieszka Górska, Teresa Hałas, Jerzy Małecki, Krzysztof Szulowski, Piotr Uściński, Marek Wesoły, Bartłomiej Wróblewski oraz Sławomir Zawiślak.

We wtorek jeden z zawieszonych posłów - Lech Kołakowski - oświadczył w RMF FM, że odchodzi z PiS. Tłumaczył, że powodem jego decyzji jest tzw. "piątka dla zwierząt", którą nazwał "bublem prawnym". Zapowiedział też powstanie w Sejmie koła poselskiego. "Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy o nazwie koła" - dodał. Powiedział też, że "jeżeli dojdzie do rejestracji koła, prawdopodobnie PiS utraci większość sejmową".

Część spośród zawieszonych posłów PiS, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa, deklaruje pozostanie w partii, m.in. Bartłomiej Wróblewski, Krzysztof Szulowski czy Piotr Uściński. Odejścia z ugrupowania nie wykluczył natomiast Marek Wesoły.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy