Reklama

Szydło po spotkaniu z Rajoyem: Zapewnienie bezpieczeństwa jest priorytetem

"W obliczu współczesnych zagrożeń priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa, w tym stabilizacja sytuacji w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE" - podkreśliła w piątek w Warszawie premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

W piątek w Warszawie odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe, w ramach których przeprowadzono m.in. sesję plenarną z udziałem ministrów obu rządów.  

"Polska i Hiszpania mają zbliżone spojrzenie na kwestie dotyczące budowy silnej, skutecznej oraz bliskiej obywatelom Unii Europejskiej. Podobne spojrzenie na brexit, czy jednolity rynek, politykę spójności, czy też politykę bezpieczeństwa" - powiedziała na konferencji po zakończeniu konsultacji premier Szydło.  

Wielopłaszczyznowe wzmocnienie relacji

Wyraziła też satysfakcję ze wzrostu wymiany gospodarczej pomiędzy Polską i Hiszpanią. Zadeklarowała, że oba kraje będą wzmacniać współpracę w dziedzinie polityki obronnej, infrastruktury, rolnictwa, środowiska oraz sportu i edukacji.   Wśród tematów rozmów Szydło i Rajoya pojawiła się także kwestia wspólnego rynku. Polska premier podkreśliła w tym kontekście, że kluczowe powinny być działania na rzecz pogłębiania rynku wewnętrznego i wzmacniania konkurencyjności w całej Unii.

Reklama

"Wyraziliśmy sprzeciw wobec jakichkolwiek barier, stanowiących przeszkodę dla swobody przepływu osób, usług i kapitału. Wyraziliśmy również zaniepokojenie możliwością dopuszczenia przepisów o delegowaniu pracowników do międzynarodowego transportu drogowego" - podkreśliła Szydło.  

Jak dodała, Polska i Hiszpanią są zgodne, że priorytetowym celem negocjacji z Wielką Brytanią dotyczących brexitu, jest ochrona praw obywateli Unii oraz uregulowanie kwestii finansowych.  

Kwestie bezpieczeństwa są priorytetem

Szefowa rządu poinformowała, że z premierem Hiszpanii zgodzili się, iż "w obliczu współczesnych zagrożeń priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa". "Stabilizacja sytuacji w południowymi i wschodnim sąsiedztwie UE" - wskazała.

"Wspólnie potwierdziliśmy, że naszym pierwszoplanowym zadaniem jest niezwłoczna implementacja postanowień ostatnich szczytów NATO. Nasze państwa opowiadają się za utrzymaniem solidarności i jedności sojuszniczej NATO, jako gwaranta bezpieczeństwa całej wspólnoty Północnoatlantyckiej" - podkreśliła Szydło. 

Premier dodała, że Polska docenia zaangażowanie wojskowe Hiszpanii na rzecz wzmocnienia flanki wschodniej oraz hiszpańską aktywność na Południu. Oświadczyła, że Polska i Hiszpania "przywiązują duże znaczenie do walki z terroryzmem i działań globalnych koalicji".

"Wyraziliśmy głębokie zaniepokojenie stałym poziomem napięcia w konflikcie rosyjsko-ukraińskim podkreślając pilną potrzebę jego rozwiązania i szybką, pełną implementację Porozumień Mińskich" - poinformowała Szydło.  

Premier Hiszpanii: Musimy przeciwdziałać terroryzmowi

Premier Rajoy ocenił, że dwustronne spotkania z Polską są bardzo użyteczne, bo pozwalają na współprace w obronie interesów poszczególnych państw. Rajoy, który w czwartek wieczorem spotkał się z premier na uroczystej kolacji poinformował, że rozmowa dotyczyła przede wszystkim czterech bardzo ważnych kwestii. "To kwestie na temat, których będziemy musieli podejmować ważne decyzje w najbliższym czasie. Mówiliśmy o terroryzmie, o brexicie, o dyrektywie dotyczącej pracowników delegowanych oraz o wieloletnich ramach finansowych" - podkreślił.  

Jak zauważył, terroryzm to jedna z najbardziej niepokojących kwestii dla obywateli w Europie. Przypomniał, że w ostatnim czasie zdarzyło się na naszym kontynencie kilka zamachów terrorystycznych. "Musimy więc przeciwdziałać terroryzmowi. Nasze służby bezpieczeństwa, służby wywiadowcze muszą współpracować, zwalczać nielegalne finansowanie terroryzmu, zwalczać propagowanie terroryzmu poprzez internet. Są to priorytety dla obu naszych rządów" - zaznaczył Rajoy.  

Brexit i sankcje wobec Rosji

Szef hiszpańskiego rządu ocenił, że brexit to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych ostatnich lat. Jak mówił, trzeba wypracować przyszłe relacje między Wielką Brytanią, zarówno te z UE, jak i poszczególne stosunki dwustronne z państwami członkowskimi Unii.

Podkreślił, że kolejnym tematem rozmów z Beatą Szydło były stosunki z Rosją. "Tak jak uzgodniła Unia Europejska sankcje pozostają w mocy, dopóki Rosja nie spełni warunków porozumienia z Mińska" - dodał premier Hiszpanii.  

Wśród tematów rozmów wymienił też sytuację granic zewnętrznych UE. "Granica wschodnia to domena Polski, natomiast na południu to Hiszpania ma większą wiedze i doświadczenie" - zauważył Rajoy.  

Rajoy podkreślił, że w tym roku mija 40. rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Hiszpanią. "Są one nadal bardzo dobre i mam nadzieję, że będzie tak w przyszłości" - dodał Rajoy.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy