Reklama

Reklama

Szturm na granicę w Dubiczach Cerkiewnych. Rzucano kamieniami i oślepiano funkcjonariuszy laserami

Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że w sobotę około godz. 19 w Dubiczach Cerkiewnych grupa 30 osób zaczęła szturmować granicę. - Rzucali kamieniami w kierunku naszych posterunków, rozcinali concertinę - podała Michalska. W rezultacie granicę przekroczyło 11 osób.

Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska powiedziała, że w Dubiczach Cerkiewnych, około godz. 19. grupa 30 osób zaczęła szturmować granicę. - Rzucanie kamieniami w kierunku naszych posterunków, rozcinanie concertiny. Bardzo dużo laserów i latarek zaczęło nas oślepiać - podała. - Oczywiście wszystko przy służbach białoruskich - dodała.

Michalska poinformowała, że w rezultacie 11 osób przeszło przez granicę. Zostały one zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Dodała, że nie ma informacji, żeby ktoś z funkcjonariuszy ucierpiał.

Reklama

Jak podała, ostatniej doby zanotowano 43 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali siedem postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Sytuacja na granicy i zakaz przebywania

Od 1 grudnia do 1 marca, na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. Michalska poinformowała, że od początku grudnia wydano 62 zezwolenia na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz siedem zezwoleń na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku - 17,5 tys., we wrześniu - 7,7 tys., w sierpniu - 3,5 tys. Od 2 września, w związku z presją migracyjną, w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni, na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada. Natomiast od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r., na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego, na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Reklama

Reklama

Reklama