Szósta rocznica katastrofy smoleńskiej. W Sejmie uczczono pamięć ofiar
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz przedstawiciele Prezydium Sejmu uczcili w niedzielę rano pamięć parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.
Bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich
W niedzielę przed godz. 8 złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów - ofiary katastrofy oraz pod tablicą poświęconą marszałkowi Sejmu III kadencji Maciejowi Płażyńskiemu, który również zginął w katastrofie smoleńskiej.
Pod tablicami kwiaty złożyli także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej m.in. Tomasz Siemoniak.
Uroczystości przed Pałacem Prezydenckim
Apele pamięci, projekcje filmów, wystąpienia m.in. Andrzeja Dudy oraz odsłonięcie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu. Takie wydarzenia zaplanowano w ramach 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim.
O godzinie 8.41 przed Pałacem Prezydenckim odbył się pierwszy apel pamięci. Wyczytane zostały nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. W tych uroczystościach wzięła udział m.in. premier Beata Szydło.
Od godziny 10, przez cały dzień, przed Pałacem Prezydenckim będą się odbywały projekcje filmów i koncerty. W samo południe zaplanowano tam Anioł Pański.
Rzecznik prasowy prezydenta Marek Magierowski powiedział IAR, że rano Andrzej Duda będzie na Wawelu. O godzinie 16.50 przed Pałacem Prezydenckim zostanie odsłonięta tablica poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu oraz zaplanowane jest wystąpienie prezydenta.
Marek Magierowski pytany czy w niedzielę przed Pałacem Prezydenckim może zostać zaprezentowany pomnik odparł jedynie, że "ofiary katastrofy będą godnie upamiętnione".
Wieczorem (18.30) prezydent weźmie udział we mszy w Bazylice Archikatedralnej odprawianej przez kardynała Kazimierza Nycza. Po mszy sprzed katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki.
Kancelaria Premiera informuje, że weźmie w nim udział premier Beata Szydło. Obchody przed Pałacem Prezydenckim zakończą się o 21.00 kolejnym apelem pamięci i wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego.
Obchody w Katyniu i Smoleńsku
Uroczystości rocznicowe odbędą się także w Katyniu i Smoleńsku. Przewidziano odprawienie mszy świętej, krótkie przemówienia i modlitwy, a także czas na spokojną refleksję dla rodzin ofiar obydwu tragedii, które będą stanowić większość uczestników udającej się tam z Warszawy delegacji.
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert powiedział IAR, że najpierw zostaną złożone kwiaty i wieńce w Katyniu, w dwóch częściach cmentarza - polskiej i rosyjskiej. Głos zabierze prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.
W Katyniu zostanie też odprawiona msza święta z oprawą wojskową. "Generalnie ta uroczystość będzie zgodna z ceremoniałem wojskowym, w takiej skali, jaka jest w tej chwili dopuszczalna w Rosji" - zaznaczył Andrzej Kunert.
Później delegacja pojedzie do pobliskiego Smoleńska, gdzie głos zabierze przewodnicząca delegacji senator i sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders. Tam uroczystości będą krótsze, odbędzie się modlitwa ekumeniczna.
Katastrofa prezydenckiego samolotu
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Zginęło też osiemnastu parlamentarzystów: wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie na Sejm VI kadencji: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas oraz senatorowie: Janina Fetlińska i Stanisław Zając.
Tablice upamiętniające parlamentarzystów odsłonięte zostały w gmachu Sejmu 20 października 2010 r.
IAR/PAP