Reklama

Reklama

Szefowa MEN: Dzieci nie będą zakładnikami polityki

Sześciolatki nie będą zakładnikami polityki i pieniędzy. W 2016 r. są pieniądze na sześciolatki zarówno te, które pozostaną w przedszkolach, jak i te, które pójdą do szkół. W 2017 r. razem z samorządami znajdziemy te pieniądze – zapowiedziała w poniedziałek szefowa MEN Anna Zalewska.

Zalewska wzięła udział w pierwszej z cyklu ogólnopolskich debat o edukacji, która odbyła się we Wrocławiu. Jej tematem było finansowanie oświaty. Debaty z udziałem samorządowców, nauczycieli i rodziców odbywać się będą do czerwca we wszystkich miastach wojewódzkich. 27 czerwca w Toruniu cykl zostanie podsumowany. "Tam poinformujemy, jak będzie wyglądać zmiana systemu edukacji. W lipcu i sierpniu przedstawimy założenia do ustawy i poddamy je konsultacjom społecznym. W 2017 r. rozpoczniemy zmiany w systemie edukacji, które będą trwały kilka lat" - mówiła minister.

Reklama

Zalewska tłumaczyła, że zmiany w systemie edukacji są konieczne "choćby ze względu na olbrzymi niż demograficzny". "Co roku będzie 50 tys. mniej uczniów, a przy tym mamy nadpodaż nauczycieli; do tego infantylny system edukacji w liceach ogólnokształcących, które są dziś jedynie kursem przygotowawczym do matury" - mówiła.

Szefowa MEN podkreśliła, że jednym z priorytetów jej resortu jest obecna sytuacja związana z wejście w życie ustawy o systemie oświaty znoszącej od 1 września tego roku obowiązek szkolny dla sześciolatków. Zgodnie z nowelizacją dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po rocznym obowiązkowym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków.

"W 2016 r. wszystkie organy prowadzące mają pieniądze na sześciolatki, obojętnie czy pozostaną one w przedszkolu, czy pójdą do szkoły. W 2017 r. razem z samorządami znajdziemy takie pieniądze i to jest priorytet na przyszły rok. Nie chcemy, by sześciolatki były zakładnikami polityki i pieniędzy" - mówiła Zalewska. Szefowa MEN podkreśliła jednocześnie, że nie obawia się, że po wejściu w życie noweli znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków zabraknie miejsc w przedszkolach dla trzylatków. "Według naszych obliczeń w przedszkolach będzie 50 tys. wolnych miejsc" - mówiła.

Zalewska przypomniała, że wkrótce w Sejmie będzie głosowany projekt noweli ustawy likwidującej tzw. "godziny karciane" oraz noweli likwidującej sprawdzian dla szóstoklasistów. "Rezygnujemy z testów, które nic nie dawały. Zaoszczędzone zostanie przez to kilkadziesiąt milionów złotych, co pozwoli na przykład zorganizować arbitraże przy Centralnych Komisjach Egzaminacyjnych, gdzie uczniowie będą mogli odwołać się od wyników matur" - mówiła.

Zalewska zapowiedziała również zmiany w podstawach programowych, której mają dotyczyć m.in. nauki języka polskiego oraz najnowszej historii. Zmiany mają - jak podkreśliła minister - dotyczyć również szkolnictwa zawodowego i ogólnokształcącego. "W czerwcu chcemy pokazać nasz pomysł na szkolnictwo zawodowe. Chcemy uelastycznić edukację zawodową" - mówiła.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy