Reklama

Reklama

Szef polskiego MSZ rozmawiał z Blinkenem, Stoltenbergiem i Borrellem

Dalsza koordynacja działań sojuszników w ramach NATO, UE i OBWE wobec napiętej sytuacji wokół Ukrainy była głównym tematem rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem - poinformował rzecznik MSZ.

Jak poinformował Łukasz Jasina, głównym tematem wtorkowej rozmowy szefa polskiego MSZ Zbigniewa Raua z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem "była dalsza koordynacja działań sojuszników w ramach NATO, UE i OBWE wobec napiętej sytuacji wokół Ukrainy, związanej z eskalowaniem napięcia przez Rosję, w tym rozmieszczeniem znaczących rosyjskich sił wojskowych także na terenie Białorusi".

"Uczestnicy omówili kroki podjęte w ostatnich dniach przez społeczność międzynarodową oraz przedyskutowali działania, które nastąpią w kolejnych dniach" - podkreślił Jasina. Według niego Antony Blinken poinformował rozmówców "o przebiegu swojej rozmowy telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Rosji, Sergiejem Ławrowem".

Reklama

"Minister Zbigniew Rau, jako Przewodniczący OBWE, podsumował ostatnie wydarzenia, zwracając uwagę na dalszą koncentrację wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, mimo prowadzonych wysiłków dyplomatycznych przez USA oraz inne państwa NATO i Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie rzecznika MSZ. "(Minister) wskazał na działania, jakie polska dyplomacja planuje podjąć w najbliższych dniach na forum OBWE" - podkreślił Jasina.

Wizyta szefa polskiego MSZ w USA

Zbigniew Rau rozpocznie w środę wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotka się m.in. z sekretarzem Blinkenem. Szef MSZ będzie przebywał w Waszyngtonie do soboty. jak poinformował Łukasz Jasina wizytę w Stanach Zjednoczonych Rau będzie odbywał w dwóch rolach: ministra spraw zagranicznych oraz przewodniczącego OBWE.

"W czasie wizyty ministra Raua planowana jest przede wszystkim rozmowa z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, ale nie tylko. Minister Rau spotka się także z członkami Kongresu USA. Będą to spotkania z przedstawicielami obydwu kongresowych partii" - zaznaczył Jasina. Dodał, że takie indywidualne spotkania mają odbyć się między innymi z senatorami zajmującymi się kwestiami polityki zagranicznej i sprawami naszego regionu: Tedem Cruzem, Jimem Rischem i Benem Cardinem.

Jasina pytany, czy podczas rozmów Raua w USA zostanie poruszony temat zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej na wschodniej flance NATO, odparł, że "jest to sprawa poruszana podczas wszelkich polskich spotkań dyplomatycznych" i będzie podjęta także w trakcie rozmów z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, jeśli czas na to pozwoli.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy