Reklama

Reklama

Szef niemieckiej CDU: Należy spełnić oczekiwania polskiego rządu

Szef CDU Friedrich Merz przybył w środę do Warszawy. Stamtąd wystosował "pilny apel do rządu RFN". Mówił o "dotrzymaniu słowa, które zostało dane polskiemu rządowi". Po złożeniu wieńca przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie mówił: - Wojna w Ukrainie jest dla nas wszystkich dużym wyzwaniem i mam nadzieję, że rząd RFN spełni swoje zobowiązania, a broń w ramach wymiany (Ringtausch) zostanie szybko dostarczona, w tym do Polski, której rząd Niemiec obiecał skompensować broń wysłaną Ukrainie.

Polska wysłała Ukrainie ze swoich zasobów 200 czołgów produkcji radzieckiej, w zamian za co Niemcy mieli wysłać Polsce nowocześniejszy sprzęt. Tak się jednak nie stało.

Friedrich Merz apeluje do rządu RFN: Dotrzymajcie słowa

- Sprawa kompensacji musi zostać przez Niemcy załatwiona, a broń dostarczona i to taki sposób, jak tego oczekuje polski rząd. Ta sprawa powinna zostać naprawiona. Nie byłoby dobrze, gdyby przeciągała się dłużej. I nie byłoby dobrze, gdyby rozczarowanie polskiej strony, które teraz jest widoczne, dalej narastało - podkreślił Merz.

- Stąd mój pilny apel do rządu RFN: dotrzymajcie słowa, które daliście polskiemu rządowi - dodał szef opozycyjnej partii.

Reklama

Lider CDU: Nie przybyłem jako pośrednik

Jak poinformował Merz, jego wizyta w Polsce była uzgadniana z przedstawicielami rządu Polski od wielu tygodni. Dlatego zgodna krytyka kanclerza Olafa Scholza i rządu Niemiec przez CDU oraz stronę polską jest sprawą "czystego przypadku". - Ta irytacja pomiędzy polskim a niemieckim rządem powstała w ostatnich tygodniach - potwierdził Merz, dodając, że "chętnie by sobie i polskiemu rządowi tego zaoszczędził".

- Nie przybyłem tu jako pośrednik. Jestem tu, aby porozmawiać z polskim rządem, co niniejszym czynię: rozmawiamy o obecnej sytuacji i europejskim rozwoju. Musimy bowiem wspólnie rozwijać pomysły i idee, aby służyło to współpracy z udziałem Polski na arenie UE - wyjaśnił niemiecki polityk.

- Jestem zwolennikiem formatu spotkań w ramach Trójkąta Weimarskiego. Chciałbym, aby rządy Polski, Niemiec i Francji spotykały się i rozmawiały, bo bez dobrej współpracy między tymi krajami nie będzie dobrej przyszłości w Europie - oświadczył.

Friedrich Merz spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim

Na początku swojej dwudniowej wizyty w Polsce Merz spotkał się z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Złożył także wieńce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego i Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta.

- Jestem dziś w Warszawie, mieście, które jak żadne inne w całej Europie nie doznało tak ogromnych zniszczeń ze strony narodowego socjalizmu. Za kilka dni będzie 78. rocznica powstania, w którym Polacy stanęli przeciw niemieckiemu okupantowi. Stoję tutaj z pełnym szacunkiem przed krajem, przed polskim narodem, mając świadomość, że ta część historii będzie nam zawsze towarzyszyć. Ale mam też nadzieję, że razem z naszymi polskimi sąsiadami będziemy rozwijać wspólną europejska przyszłość - powiedział Merz.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy