Reklama

Reklama

Szef MSZ Zbigniew Rau odwołał Jarosława Nowaka ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską

​Szef MSZ Zbigniew Rau 8 stycznia br. podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską - poinformował rzecznik resortu spraw zagranicznych Łukasz Jasina. Wcześniej Nowak udzieli wywiadu w brytyjskich mediach, gdzie powiedział m.in., że Polska "w pewnym momencie" będzie musiała zrobić coś w kwestii zwrotu mienia żydowskiego.

Jak podały polskie media pełnomocnik rządu ds. kontaktów z diasporą żydowską Jarosław Marek Nowak w wywiadzie dla brytyjskiej gazety "Jewish News" skrytykował działania PiS wobec środowisk żydowskich. Nowak nazwał nowelizację ustawy o IPN — która miała zapobiec przypisywaniu Polsce współodpowiedzialności za Holokaust — "jedną z najgłupszych poprawek, jakie kiedykolwiek pojawiły się w prawie". Dodał również, że według niego dyskusja na ten temat powinna odbywać się na poziomie akademickim. "Zakwestionowaniem czyichś badań jest opublikowanie obalającego artykułu, który przedstawia kontrargumenty" — stwierdził.

Reklama

"To nie jest miejsce dla sędziów ani nikogo innego. Nie można naprawdę skutecznie dyskutować o książkach, w których zawarte są teorie lub badania, jeśli nie przeprowadziło się własnych badań i nie znalazło własnych opinii na ten temat" — ocenił Jarosław Marek Nowak. Stwierdził też, że Polska "w pewnym momencie" będzie musiała zrobić coś w kwestii zwrotu mienia żydowskiego.

Szef MSZ odwołuje Nowaka

W poniedziałek rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina poinformował na Twitterze, że szef MSZ Zbigniew Rau 8 stycznia br. podjął decyzję o odwołaniu Jarosława Nowaka z zajmowanego stanowiska.

Ustawa o IPN

Ustawa o IPN została uchwalona w marcu 2018 roku i wywołała zgrzyt dyplomatyczny między innymi ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Nowela, której celem było przeciwdziałanie fałszowaniu polskiej historii w Polsce i na świecie, wprowadzała karę grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech za przypisywanie Polakom odpowiedzialności m.in. za ludobójstwo popełnione na Żydach w czasie wojny.

W czerwcu 2018 roku Polska wycofała przepis, a premier Mateusz Morawiecki i premier Izraela we wspólnym oświadczeniu stwierdzili, że Izrael nie zgadza się na działania polegające na przypisywaniu Polsce lub narodowi polskiemu winy za okrucieństwa popełnione przez nazistów i ich kolaborantów.


Kim jest Jarosław Nowak?

Jarosław Marek Nowak objął funkcję pełnomocnika ds. kontaktów z diasporą żydowską w lipcu 2021 r.

Nowak urodził się w 1969 w Łodzi. Jest magistrem administracji, absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. W przeszłości piastował stanowiska kierownicze w podmiotach zajmujących się działalnością turystyczną i promocyjną, m.in. był dyrektorem obszaru Ekspansji Zagranicznej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Brał również udział w projektach organizowanych w ramach Polskiego Roku w Izraelu przez Instytut Adama Mickiewicza.

Jak informował resort polskiej dyplomacji, od lat 80. XX wieku jest zaangażowany w dialog polsko-żydowski. Współpracował m.in. z organizacją zrzeszającą Żydów - dawnych Łodzian w Izraelu i z diasporą żydowską w Kanadzie. Był organizatorem obchodów 65. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto w Łodzi w 2009 r. W tym samym roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wkład w pojednanie polsko-żydowskie.
Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje