Reklama

Reklama

Szef MSZ: Polska po wojnie została niesprawiedliwie potraktowana

Szef MSZ Jacek Czaputowicz powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem niemieckiej dyplomacji, że w Polsce istnieje poczucie niesprawiedliwego potraktowania naszego kraju po II wojnie światowej i potrzeba rozmowy o tym - podaje Informacyjna Agencja Radiowa.

Szefowie polskiego i niemieckiego ministerstw spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz Heiko Maas spotkali się dziś w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że w Polsce toczą się prace analityczne dotyczące ewentualnych reparacji wojennych.

"Jeśli porównamy straty polskie poniesione w czasie II wojny światowej a także to, co Polska jako reparacje uzyskała, z tym jak to było w stosunku do innych państw, widzimy tu rzucającą się w oczy dysproporcję" - mówił Czaputowicz cytowany przez Redakcję Polską Deutsche Welle. Zdaniem ministra "trzeba o tym rozmawiać", a eksperci z obu krajów są do tego przygotowani.

Jak podaje IAR, szef polskiej dyplomacji dodał, że traktuje stanowisko Niemiec w tej sprawie - wyrażone w styczniu podczas spotkania z ówczesnym szefem niemieckiego MSZ Sigmarem Gabrielem - jako "pewną gotowość do dyskusji na ten temat".

Reklama

Maas podczas przyjazdu do Polski odwiedził były niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau, po czym spotkał się młodzieżą w Międzynarodowym Centrum Spotkań. Następnie udał się do Centrum świętego Maksymiliana w Harmężach, gdzie wraz z Czaputowiczem uczestniczyli w konferencji prasowej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy