Reklama

Reklama

Szef MSZ: Niewykluczone kontrole na granicach w związku ze szczytem NATO i ŚDM

​Nie jest wykluczone, że w związku z zaplanowanymi na lipiec szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska wprowadzi czasowo kontrole na swych granicach - powiedział w piątek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Waszczykowski podkreślił jednocześnie, że nie oznacza to zawieszenia obowiązywania zasad porozumienia o strefie Schengen.

- Być może tu i ówdzie trzeba będzie wprowadzić czasowe zawieszenie i wprowadzić kontrolę granic w związku z napływem dużej ilości ludzi, a to się już zdarzało. Mieliśmy przypadki, kiedy organizowano w tym czy innym kraju wielkie wydarzenia polityczne bądź nawet sportowe i na kilka dni wprowadzono restrykcje - powiedział szef dyplomacji w TVN24.

Jak zaznaczył, także Polska stoi przed "takim dylematem, ponieważ w lipcu będziemy gościć szczyt NATO, potem Ojca Świętego, który przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży". - Nie wykluczamy, że również wprowadzimy na kilka czy kilkanaście dni kontrole na granicach ze względów bezpieczeństwa, a to absolutnie nie oznacza zawieszenia Schengen - powiedział Waszczykowski.

Reklama

Polska czasowo przywróciła kontrole na granicach

W 2013 roku Polska czasowo przywróciła kontrole na granicach w związku z konferencją klimatyczną ONZ, która odbyła się w listopadzie tego roku w Warszawie. Kontrole przywrócono wówczas na okres od 8 do 23 listopada na przejściach z Czechami, Słowacją, Niemcami, Litwą, a także na przejściach morskich oraz lotniczych. Zaostrzone kontrole na granicach wprowadziły ostatnio m.in. Niemcy. Szef MSW Niemiec Thomas de Maizière zapowiedział w czwartek, że ze względu na utrzymujący się napływ imigrantów władze niemieckie przedłużą bezterminowo wprowadzone w połowie września zaostrzone kontrole na granicach państwowych. Jak zaznaczył, nie da się przewidzieć momentu, kiedy będzie można zakończyć kontrole.

Warszawski szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. na Stadionie Narodowym; do Polski ma przyjechać ok. 2,5 tys. delegatów, wśród nich szefowie państw i rządów, liderzy ONZ, UE i Banku Światowego. Według szacunków szczyt będzie obserwowało ok. 1,5 tys. przedstawicieli mediów oraz ok. 500 reprezentantów ośrodków naukowych i badawczych. Przewidywany koszt szczytu wyniesie blisko 156 mln zł.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 r. Szacuje się, że w wydarzeniu może wziąć udział 2,5-3 mln osób. ŚDM to zapoczątkowane przez papieża Jana Pawła II spotkanie młodych katolików z całego świata. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy