Reklama

Reklama

Szef MSZ: Jeśli procedura praworządności zostanie wdrożona, zaskarżymy ją do ETS

"Jeśli unijna procedura praworządności zostanie w Polsce wdrożona, zaskarżymy ją do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości" - zapowiedział w radiowej Trójce minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że być może skarga zostanie złożona wspólnie z kilkoma innymi państwami.

W opinii Witolda Waszczykowskiego, procedura ta jest niezgodna z prawem unijnym. Jego zdaniem, nie tylko nie powinna być wdrażana przeciwko państwom, ale co więcej, nie powinni tego robić urzędnicy unijni, którzy - jak mówił - nie mają do tego legitymacji.

Jak zaznaczył szef resortu dyplomacji, w Unii pojawiła się propozycja, aby procedura praworządności dotyczyła na stałe wszystkich członków wspólnoty. Jego zdaniem, to nadużycie.

Debata o sytuacji w Polsce

Jutro Komisja Europejska ma powrócić do debaty o sytuacji w Polsce w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego i do kwestii przyjęcia opinii w ramach procedury ochrony praworządności.

Reklama

Według informacji ze źródła zbliżonego do rządu, premier Beata Szydło ma wieczorem telefonicznie rozmawiać z wiceszefem KE, by podsumować stan rozmów.

13 stycznia Komisja Europejska ogłosiła, że przystępuje do oceny sytuacji w Polsce. Obecnie trwa tzw. "polityczny" etap procedury w czasie którego gromadzone i oceniane są wszystkie informacje, dotyczące ewentualnych zagrożeń praworządności w danym kraju członkowskim.

W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego". W trzecim etapie, jeśli KE uzna że działania nie są wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

Wizyty wiceszefa KE w Warszawie

Wiceszef KE Frans Timmermans już dwukrotnie rozmawiał w Warszawie z polskimi władzami na temat sporu wokół TK. W czasie swojej pierwszej wizyty 5 kwietnia oświadczył na konferencji prasowej, że początkiem wyjścia z kryzysu wokół Trybunału powinno być pełne poszanowanie dla jego wyroków, które powinny być ogłoszone i wdrożone.

Sytuacją w Polsce zajmował się też Parlament Europejski. W przyjętej 13 kwietnia rezolucji europarlamentarzyści wyrazili zaniepokojenie paraliżem Trybunału Konstytucyjnego w Polsce. Wezwali ponadto Komisję Europejską, by przeszła do drugiego etapu procedury ochrony państwa prawa, jeżeli polski rząd nie zastosuje się do marcowej opinii Komisji Weneckiej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy