Reklama

Szef MSWiA: Urzędnik ma służyć obywatelowi

To mieszkańcy są najważniejsi nie urzędnicy; urzędnicy mają służyć załatwieniu spraw dotyczących obywateli – mówił w poniedziałek minister SWiA Mariusz Błaszczak, podczas uroczystego otwarcia Wydziału Obsługi Mieszkańców w siedzibie starostwa powiatowego w Pruszkowie.

Minister zapowiedział, że podobne rozwiązania - zbliżające urzędy do obywateli - resort będzie chciał wprowadzać także w innych urzędach oraz w formacjach podległych MSWiA.

- To co możemy zobaczyć w Starostwie Powiatowym w Pruszkowie to jest dobry przykład. Rzeczywiście naszą zasadą jest to, żeby mieszkańcy mieli jak najbardziej ułatwiony dostęp do urzędu. To mieszkaniec jest najważniejszy, a nie urzędnik, urzędnik służy załatwieniu spraw, jakie dotyczą mieszkańca - podkreślił Błaszczak.

Dodał, że resort przyjmie "zasadę odtworzenia tych posterunków policji, które zostały zlikwidowane za czasów rządów koalicji PO-PSL".

Reklama

- Uważamy, że Polska lokalna powinna być wzmacniana, a nie likwidowana. Niestety przez ostatnie osiem lat możemy wskazać wiele przykładów - czy to zamknięcia połączeń kolejowych czy autobusowych, czy właśnie posterunków policji czy urzędów pocztowych. To była błędna polityka. Będziemy robić wszystko żeby odtworzyć te posterunki, żeby ludzie mieszkający w Polsce lokalnej mieli dostęp do usług publicznych - dodał minister.

Z kolei wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, która jako starosta pruszkowski, rozpoczynał pracę nad nowym WOM zapowiedział, że również w swojej nowej funkcji "będzie się starał maksymalnie zbliżać urzędy do mieszkańców". - Żeby oni (mieszkańcy), czuli, że urzędy są w ich sprawie, tymi, które załatwiają dla nich te sprawy. To nie kwestia słów ale czynów - zaznaczył.

Czym nowy wydział różni się od poprzedniego? Jak wyjaśnia jego naczelnik Rafał Werbanowski przede wszystkim sposobem przyjmowania interesantów.

- To zupełnie inna filozofia i podejście pracowników do interesantów. Do tej pory pracowaliśmy w zamkniętych pomieszczeniach. Teraz interesanci są obsługiwani na siedząco przy otwartych stanowiskach, przez osoby do tego przeszkolone - mówił.

W nowym wydziale, w jednym miejscu, można załatwić większość urzędowych sprawy - m.in. dotyczących rejestracji pojazdów i praw jazdy. Działa komputerowy system kolejkowy, przewidziano też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a także rodziców z dziećmi - jest  m.in. kącik zabaw dla dziecka i pomieszczenie z przewijakiem.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy