Reklama

Szef MON: Potwierdzamy decyzję o ustanowieniu w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu

Ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA to ukoronowanie starań o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce - mówił we wtorek (4 sierpnia) w Krakowie minister obrony Mariusz Błaszczak.

"Dziś potwierdzamy decyzję, która została ogłoszona przez sekretarza obrony Marka Espera w ubiegłym tygodniu - o ustanowieniu w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu" - powiedział Błaszczak we wtorek w Krakowie, gdzie spotkał się z szefem sztabu Wojsk Lądowych USA gen. Jamesem McConville’em i dowódcą 1. Dywizji Piechoty Johnem Kolasheskim, wyznaczonym na dowódcę reaktywowanego V Korpusu i awansowanym do stopnia generała broni.

"Jest to decyzja, która stanowi ukoronowanie naszych działań związanych ze zwiększeniem obecności wojsk amerykańskich w Polsce" - dodał szef MON.

Reklama

Przypomniał ubiegłoroczne deklaracje prezydentów USA Donalda Trumpa i Polski Andrzeja Dudy, które - jak powiedział - "przesądzają o trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce".

"Obecność wysuniętego dowództwa V Korpusu jest namacalnym dowodem realizacji polityki obu prezydentów, której celem jest wzmocnienie relacji polsko-amerykańskich" - podkreślił Błaszczak.

Mosbacher: To wyjątkowy dzień

"To wyjątkowy dzień - ogłaszamy aktywację wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA w Polsce, co jeszcze bardziej zbliży nasze siły zbrojne i zapewni lepszą integrację i optymalizację w nadchodzących czasach i dekadach" - powiedziała z kolei ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. 

Jak podkreśliła ambasador, "w tych czasach, które stoją pod znakiem pandemii COVID-19, jesteśmy szczególnie wdzięczni za wszystkie elementy, które wzmacniają bezpieczeństwo i poczucie dobrostanu". Według Mosbacher "relacje między Stanami Zjednoczonymi a Polską nadal się rozwijają, w miarę jak pogłębiamy naszą współpracę wojskową, zarówno tę militarną jak i cywilną". Jak zaznaczyła, "amerykańscy żołnierze są świetnie wyszkoleni, przygotowani do obrony USA i sojuszników NATO, i wschodniej flanki NATO".

Ambasador podziękowała żołnierzom polskim i amerykańskim za pracę na rzecz "wspólnej obrony".

Gen. McConville: Polska i USA połączone silną więzią militarną

Szef sztabu Wojsk Lądowych USA gen. James McConville przekonywał, że Polska i USA są połączone "silną więzią militarną", "sojuszem wypróbowanym w boju, który jest coraz silniejszy".

Mówiąc o reaktywacji amerykańskiego V Korpusu Wojsk Lądowych ocenił, że umiejscowienie wysuniętego dowództwa tego korpusu w Polsce jest "faktem historycznym". Podkreślił też, że jest to korpus o bogatej historii, który służył w Europie m.in. w obu wojnach światowych, ale też podczas zimnej wojny oraz konfliktów w Kosowie, a także służył w Afganistanie i w Iraku.

"Nasze stanowisko dowodzenia w Polsce wzmacnia nasze relacje wojskowe i pozwala prowadzić dowodzenie i kontrolę sił operacyjnych w całej Europie. Razem dzięki temu wzmocnimy interoperacyjność, współpracę w zakresie bezpieczeństwa oraz efektywność zaangażowania strategicznego" - podkreślił gen. Jamesem McConville. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy