Reklama

​Szef MON: Nie byłoby niepodległej Polski bez żołnierzy 1920 roku

Nie byłoby niepodległości Polski bez żołnierzy 1920 roku - powiedział w niedzielę szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystości na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Minister wręczył wyróżnienia i medale zasłużonym żołnierzom i pracownikom wojska.

Ceremonia, która w ostatnich latach odbywała się w MON, tym razem została zorganizowana na pl. Piłsudskiego. Oprócz kierownictwa MON w uroczystości udział wzięli także szef BBN Paweł Soloch i najwyżsi dowódcy wojskowi.

"Nie byłoby Polski niepodległej na mapie, gdyby nie żołnierze 1920 roku. Nie byłoby Polski niepodległej na mapie, gdyby nie bohaterski czyn księdza Skorupki. Nie byłoby Polski niepodległej na mapie, gdyby nie geniusz Józefa Piłsudskiego. Niepodległość dla nich była najważniejsza" - powiedział Macierewicz.

"Niepodległość Polski jest głównym przesłaniem, które dzisiaj żołnierz polski, polska armia przedkłada i mówi do narodu: pamiętajcie nie ma rzeczy ważniejszej niż niepodległość państwa polskiego. Nic więcej nie będzie mogło być zrealizowane, nic nie będzie mogło być osiągnięte, nic nie będzie mogło być odbudowane, jeżeli nie będzie niepodległego państwa polskiego" - mówił szef MON. 

Reklama

Jak dodał, to jest testament, jaki otrzymaliśmy od żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Zwracając się do wyróżnionych i awansowanych żołnierzy, minister powiedział, by pamiętali oni, że ciąży na nich wielki obowiązek i wyzwanie "tych żołnierzy, którzy przed 96 laty rzucili swój życia los na stos".

"W każdym momencie swojej służby musicie sobie przypominać, że jesteście żołnierzami Wojska Polskiego. Nie ma chwalebniejszego zajęcia, nie ma rzeczy istotniejszej, jak służyć własnej ojczyźnie życiem i bronią, jak służyć zgodnie z najwyższymi wartościami Bóg, honor i ojczyzna" - podkreślił Macierewicz.

Dodał, że rząd zawsze będzie dążył do tego, by armia była jak najsilniejsza, jak największa i jak najskuteczniejsza. "Ale równocześnie to ma być taka armia, której żołnierze są wzorem najwyższych wartości ludzkich i narodowych. Żołnierze muszą potrafić nie tylko walczyć, ale być zdolnymi w życiu codziennym swoją służbą i swoimi zdeterminowaniem pomóc każdemu innemu, być tymi, którzy są zawsze na pierwszej linii działania na rzecz człowieka i ojczyzny" - podkreślił szef MON.

Nawiązując do ustaleń szczytu NATO w Warszawie z początku lipca, Macierewicz podkreślił, że już za kilka miesięcy w Polsce znajdą się wojska z innych państw Sojuszu. "Stało się to także dzięki wam, dzięki waszej służbie, dzięki waszym zdolnościom, dzięki waszemu wysiłkowi" - powiedział minister do żołnierzy.

Podczas uroczystości minister wręczył akty mianowania na wyższe stopnie trojgu kombatantów, uczestników powstania warszawskiego. Wpisem do Księgi Honorowej Wojska Polskiego wyróżniono kilkunastu żołnierzy i cztery jednostki wojskowe. 

19 wojskowych odebrało tytuły honorowe "Zasłużony Żołnierz RP". Ponad 200 żołnierzy i cywilów otrzymało odznaczenia resortowe. Kilkudziesięciu oficerów odebrało akty mianowania na wyższe stopnie, a kilkudziesięciu kolejnych żołnierzy - listy gratulacyjne.

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki.

Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy