Reklama

Reklama

​Szef MF: Wynik referendum w Wlk. Brytanii nie wpłynie na zdolność do realizacji budżetu

Zniesiemy każdy wynik referendum ws. tzw. Brexitu i nie będzie on długofalowo wpływał na zdolność MF do realizacji budżetu i do realizacji celów państwa polskiego - zapewnił we wtorek minister finansów Paweł Szałamacha.

"My jesteśmy dobrze przygotowani na wynik zarówno +leave+ (opuszczenie - PAP), jak i +remain+ (pozostanie - PAP). Dotychczas sfinansowaliśmy 70 proc. potrzeb pożyczkowych na rok bieżący. Zrealizowaliśmy bardzo przyzwoitą rezerwę płynnościową Skarbu Państwa. W związku z tym, pomimo że możemy spodziewać się oczywiście zawirowań na forexie (rynku walutowym - PAP) dotyczących zarówno funta, ale także odpływu od złotego polskiego, zniesiemy każdy wynik (referendum - PAP) i nie będzie on długofalowo wpływał na zdolność Ministerstwa Finansów do realizacji budżetu i do realizacji celów państwa polskiego" - powiedział Szałamacha na konferencji po posiedzeniu RM, odpowiadając na pytanie o wpływ ewentualnego Brexitu na polską gospodarkę.

Reklama

Szef MF zauważył, że referendum brytyjskie odbędzie się w przyszły czwartek, w związku z czym wzmagają się dyskusje co do jego wpływu na Unię Europejską, ewentualną ścieżkę wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, bądź negocjacji, a także wpływu na Polskę.

Ostatnie osłabienie kursu złotego analitycy wiążą m.in. z niepewnością dot. brytyjskiego referendum.

Reklama

Reklama

Reklama