Reklama

Reklama

Szef MAC apeluje do PiS o współpracę przy ustawie o mniejszościach

Prezydent z niezrozumiałych powodów zawetował ustawę ważną dla nielicznych mniejszości narodowych - ocenił szef MAC Andrzej Halicki, apelując do PiS o współpracę w przywróceniu projektu ustawy. Rzeczniczka PiS odpowiada, że jej partia nie zmieni zdania na temat tej ustawy.

- (Nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym) wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nielicznych w Polsce mniejszości, na bardzo niewielkim obszarze. Uzupełnia ona dotychczasowe mechanizmy o możliwość posługiwania się własnym językiem jako pomocniczym w urzędach gminnych i powiatowych - powiedział Halicki na czwartkowej konferencji prasowej w MAC.

Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek, odnosząc się do apelu MAC, powiedziała, że stanowisko jej partii wobec tej ustawy było powszechnie znane. - Trudno się spodziewać, że teraz zmienimy zdanie - zaznaczyła Witek.

Reklama

W trakcie prac nad projektem tej ustawy w Sejmie wśród polityków PiS wątpliwości wzbudził zapis dot. rozszerzenia na powiaty możliwości posługiwania się językami mniejszości narodowych i etnicznych.

Halicki zaznaczył na konferencji, że w praktyce nowelizacja ta dotyczyła tylko czterech powiatów: dwóch, w których drugim językiem jest kaszubski (powiaty pucki i kartuski), jednego litewskiego (powiat sejneński) i jednego białoruskiego (powiat hajnowski), na terenie których ponad 20 proc. mieszkańców posługuje się swoimi językami narodowymi i jest objętych ustawą o mniejszościach.

Halicki podkreślił, że łączne koszty dostosowania urzędów do tej nowelizacji to 10 tys. zł, która to kwota - jak dodał - była wyszczególniona w uzasadnieniu ustawy.

Prezydent wetując ustawę zakwestionował brak oszacowania skutków finansowych dla budżetów powiatów i gmin związanych z wprowadzeniem i używaniem na ich obszarach języka pomocniczego.

"Mam nadzieję, że to wpadka, wynikająca z szoku powyborczego"

W opinii Halickiego prezydent wetując ustawę "staje przeciwko słabszym i mniejszym". - Mam nadzieję, że to weto wynika z niezorientowania, że to wpadka, wynikająca z jakiegoś szoku powyborczego - ocenił szef MAC.

Jak we wtorek mówił PAP konstytucjonalista Ryszard Piotrowski, żeby zająć się wetem prezydenta, Sejm mijającej kadencji musiałby się zebrać na dodatkowym posiedzeniu.

- Jest zasada dyskontynuacji prac parlamentarnych i ona oznacza, że jeśli postępowanie ustawodawcze nie zostanie doprowadzone do końca w kadencji Sejmu, to ulega zamknięciu. Wobec tego, jeśli marszałek nie zwoła posiedzenia dla rozpatrzenia wniosku prezydenta o ponowne rozpatrzenie ustawy, to znaczy, że postępowanie ustawodawcze ulegnie zamknięciu z końcem kadencji - doprecyzował.

Oznacza to - jak dodał - że zawetowane we wtorek ustawy "nie wchodzą w życie ani nie przechodzą na kolejną kadencję".

W czwartkowej rozmowie  marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wykluczyła możliwość zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, by rozpatrzyć prezydenckie weta. - Nie zbierzemy kworum. Kilku klubów już nie ma, wielu posłów odeszło i nie da już rady ich zebrać - podkreśliła.

Wcześniej na konferencji prasowej szef MAC apelował do PiS, jako partii triumfującej w niedzielnych wyborach parlamentarnych, o współpracę w sprawie odrzucenia prezydenckiego weta. Jednak - jak później wyjaśnił - chodziło mu o wniesienie ustawy pod obrady Sejmu kolejnej kadencji.

- Będę wnioskował w nowej kadencji o to, by PiS razem z nami przywrócił zapis i zrealizował poselski projekt ustawy o mniejszościach narodowych. Weto prezydenta jest dla mniejszości krzywdzące. Przywrócenie projektu byłoby doskonałym dowodem na konstruktywną współpracę zapowiadaną przez PiS podczas kampanii - dodał minister.

Zawetowana we wtorek nowelizacja ustawy o mniejszościach dotyczyła możliwości używania przed organami powiatu - obok języka urzędowego - języka mniejszości. Do tej pory językiem pomocniczym można się było posługiwać jedynie przed organami gminy. Chodzi o gminy, gdzie mniejszości stanowią więcej niż 20 proc. Możliwość używania języka pomocniczego oznaczałaby, że osoby należące do mniejszości miałyby prawo do zwracania się do organów gminy i powiatu w języku pomocniczym - w formie pisemnej lub ustnej - a także uzyskiwania odpowiedzi i zaświadczeń w tym języku.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy