Reklama

Reklama

Szef KPRM: W czwartek kolejna transza wsparcia dla poszkodowanych przez suszę

W czwartek rusza kolejna transza wypłat dla mniejszych gospodarstw poszkodowanych przez ubiegłoroczną suszę; to będzie blisko 280 mln zł dla 91 tys. mniejszych rolników - poinformował Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. Zapowiedział, że rząd przygotowuje się do wsparcia rolników także w tym roku.

Dworczyk pytany był w czwartek w programie Tłit w portalu wp.pl, o to, czy rząd jest przygotowany na problem suszy. "To już jest niestety kolejny rok, kiedy musimy mierzyć się z tym wyzwaniem. W zeszłym roku 340 tysięcy rolników zostało dotkniętych przez suszę, rząd przeznaczył rekordową kwotę, bo ponad 2,3 mld złotych na wsparcie dla nich" - odpowiedział szef KPRM.

Jak podkreślił, "te pieniądze jeszcze są wypłacane". "Dzisiaj rusza kolejna transza wypłat dla tych mniejszych gospodarstw, to jest blisko 280 mln złotych dla 91 tys. mniejszych rolników" - poinformował Dworczyk.

Reklama

Szef KPRM zwrócił uwagę, że wypłaty nieco się wydłużają ze względu na to, że "wszystkie wolne środki w budżecie są przesuwane na walkę z koronawirusem". "Ale po pierwsze - tamten proces wypłat zostanie dokończony, a w tym roku rząd też będzie gotowy do tego, że ci rolnicy, którzy zostaną poszkodowani przez suszę, będą mogli liczyć na wsparcie" - zapowiedział Dworczyk.

Jak dodał, "jest upraszczany system szacowania szkód". "I oczywiście trzeba będzie zabezpieczyć środki na ewentualne odszkodowania" - zaznaczył.

Na pytanie, czy są już jakieś szacunki, ile te straty będą wynosić w tym roku, Dworczyk odparł, że "przede wszystkim trzeba oszacować straty". A na to - według niego - w te chwili jest za wcześnie. "Ale to, że zima była wyjątkowo ciepła, bezśnieżna, pokazuje już w tej chwili, że z suszą będziemy się borykali również w roku 2020" - podkreślił Dworczyk.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy