Reklama

Reklama

Szef Komitetu Wykonawczego PiS: Przedterminowe wybory są możliwe

- W tej chwili wszystkie scenariusze są na stole, z rządem mniejszościowym włącznie i wyborami przedterminowymi - oświadczył szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Poinformował, że PiS planuje wnieść poprawkę do noweli ustawy o ochronie zwierząt, dotyczącą powołania Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt.

Krzysztof Sobolewski w Polskim Radiu 24 powiedział, że obecnie "koalicji nadal nie ma", a to, co będzie dalej się działo, jest uzależnione między innymi od odpowiedzi Zbigniewa Ziobro.

- Tak jak wcześniej mówił pan prezes Jarosław Kaczyński i inni nasi przedstawiciele: scenariusze w tej chwili wszystkie są na stole. Z rządem mniejszościowym włącznie i w dalszej perspektywie wyborami przedterminowymi - powiedział.

- Najbardziej pożądany scenariusz byłby taki, gdzie po wyborach - a dopiero mija rok od wyborów - mamy trzy lata stabilnej większości, w której każdy zna swoje miejsce; przeprowadzamy to, co obiecaliśmy Polakom, idąc do wyborów; kontynuujemy niektóre reformy i przystępujemy do tych zapowiadanych, które mieliśmy przeprowadzić. To byłby optymalny scenariusz. Natomiast w tej chwili ten scenariusz jest zawieszony i szanse na to, że taki mógłby być realizowany, są 50 na 50 - dodał.

Reklama

Sobolewski poinformował także, że PiS planuje wnieść poprawkę do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w sprawie utworzenia Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Wskazał, że mogłaby ona kontrolować - zarówno na wsi, jak i w mieście - sytuację zwierząt, które są w gospodarstwach domowych. Dodał, że takie działania inspekcja mogłaby podejmować zarówno z własnej inicjatywy, jak i na wniosek np. stowarzyszeń.

W środę kolejne spotkanie

W środę (23 września) o godz. 13 w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się kolejne spotkanie kierownictwa partii w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy. Poprzednie spotkanie odbyło się w poniedziałek, jednak rezultaty rozmów nie zostały przedstawione opinii publicznej.

Po poniedziałkowym spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Rozmowy dotyczyły przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

W poniedziałek doszło również do rozmów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Jak poinformowała rzeczniczka PiS, Kaczyński przedstawił warunki dalszego trwania koalicji liderowi Solidarnej Polski. We wtorek natomiast w siedzibie PiS doszło do spotkania Kaczyńskiego z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu brał udział również premier Mateusz Morawiecki. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama