Reklama

Reklama

Szef BBN po naradzie: Wśród tematów rosyjskie prowokacje w Ukrainie

- Przedmiotem dyskusji były zarówno kwestie wizyty premiera na szczycie w Berlinie oraz kwestie związane z odbudową Ukrainy - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, po zakończeniu pilnej narady zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W pilnym spotkaniu udział wzięli premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szefa MSWiA Michał Kamiński, szef BBN Jacek Siewiara oraz dowódcy wojskowi. 

- Odbudowa infrastruktury energetycznej, komunikacyjnej Ukrainy decyduje o odporności tego państwa w okresie nadchodzącej zimy. Poruszyliśmy też kwestię dalszego wsparcia sojuszniczego w ramach NATO - mówił szef BBN. 

- Tematem były również informacje przekazane przez ministra Szojgu w rozmowach oraz stanowiska, jakie sojusznicy przyjmują, jednoznacznie określając ryzyka i poważne konsekwencje, jakie mogą wiązać się z ewentualnymi prowokacjami związanymi z wykorzystaniem jakiejkolwiek formy broni jądrowej, taktycznej broni jądrowej czy też "brudnej bomby" - tłumaczył Siewiera. 

Reklama

Szef BBN: To wymaga zmiany strategii sojuszniczej

Szef BBN podkreślił, że "wraz ze zmianą pory roku i warunków atmosferycznych, zmienia się charakter tego konfliktu". 

Siewiera stwierdził, że Rosja "w zasadzie przeszła do defensywy", ze względu na "czasowe wyczerpanie zasobów potrzebnych do prowadzenia otwartej ofensywy" i prowadzi "zbrodnicze ataki na infrastrukturę cywilną". 

- To wymaga adaptacji strategii sojuszniczej i sposobu podejścia, w ramach którego Polska i sojusznicy będą Ukrainę wspierać - dodał. 

- Panu prezydentowi należy, by w dynamicznej sytuacji przepływ informacji na najwyższym szczeblu (między prezydentem, premierem i resortami - red) był płynny, niezakłócony i tak efektywny, jak to tylko możliwe - podkreślił. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy