Reklama

Reklama

Szczerski: Ukraina powinna się odwoływać do innej tradycji niż OUN-UPA

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski uważa, że Ukraina może odwoływać się do innej tradycji niż OUN-UPA. Nawiązuje do nich projekt uchwały w ukraińskiej Radzie Najwyższej o ludobójstwach Polaków na Ukraińcach w latach 1919-1951.

Krzysztof Szczerski mówił w radiowej Jedynce, że ten projekt to tak naprawdę dzieło jednego parlamentarzysty. Zaznaczył jednak, że nasi wschodni sąsiedzi mogliby budować tożsamość narodową na innych fundamentach, chociażby na unikatowym połączeniu wschodu z zachodem - o czym mówił Jan Paweł II podczas pielgrzymki na Ukrainę.

22 lipca polski Sejm przyjął uchwałę, w której zapisano, że ofiary zbrodni ukraińskich nacjonalistów z lat 40. nie zostały odpowiednio upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane ludobójstwem. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że jest mu przykro z tego powodu.

Reklama

Wczoraj Krzysztof Szczerski zapowiedział, że będzie wspólna deklaracja polityczna prezydentów Polski i Ukrainy na 25-lecie niepodległości naszego wschodniego sąsiada. W dokumencie ma zostać uwzględniony polski wkład w odzyskanie ukraińskiej państwowości. Z okazji tej rocznicy Andrzej Duda odwiedzi pod koniec sierpnia Ukrainę, gdzie weźmie udział w rocznicowych obchodach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje