Reklama

Syn Sosnowiec, córka Toshiba. Zaskakujące pomysły rodziców w Katowicach

Julia i Franciszek - to najczęściej nadawane imiona w 2020 roku w Katowicach. Rodzice na Śląsku mieli także nietypowe pomysły. Urzędnicy odmówili nadania jednemu z chłopców imienia Sosnowiec, a dziewczynce - Toshiba.

- Mijający rok zdominował koronawirus, na szczęście żaden z rodziców w Katowicach nie chciał nazwać swojego dziecka Pandemia, Sars, Covid czy Kwarantanna, choć w innych częściach Polski podobno takie pomysły się pojawiały. Ten rok w naszym mieście należał zdecydowanie do Julii i Franciszka - powiedziała w środę rzeczniczka katowickiego urzędu miasta Ewa Lipka.

Liderami Julia i Franciszek

- Wśród imion żeńskich liderką po raz pierwszy została Julia, która została nadana 146 razy, o pięć oczek więcej od Hanny, która była liderką w 2017 i 2019 roku. Zuzanna - liderka z 2018 roku zajęła 7. pozycję i musiała uznać jeszcze wyższość trzech innych, pięknych imion. Do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion dla dziewczynek w Katowicach awansowała po raz pierwszy Laura - poinformował kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach Mirosław Kańtor.

Reklama

Najpopularniejsze obecnie w Katowicach imię dla chłopca - Franciszek - jeszcze 20 lat temu wybrało dla swojego dziecka tylko czworo rodziców, a w tym toku - aż 167. 

- O drugie miejsce zażarcie walczył Jakub z Janem, który w zeszłym roku był numerem jeden - przekazał Kańtor.

Najpopularniejszy w Polsce Antoni zajmuje w Katowicach tę samą - co rok temu - czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki pierwszy raz awansował Mikołaj, wybrany przez 116 rodziców. Rośnie popularność imienia Bruno, nadanego 36 razy, podczas gdy wcześniej było ono nadawane bardzo sporadycznie.

Miał być Sosnowiec i Toshiba

Kierownik urzędu stanu cywilnego odmówił natomiast nadania dziewczynce imienia Toshiba, a chłopcu - Sosnowiec. Urzędnicy zapewniają, że znane z przeszłości animozje między śląskimi Katowicami a zagłębiowskim Sosnowcem, które graniczą ze sobą tylko przez rzekę, nie miały na to wpływu i imię Katowice też nie zostałoby zarejestrowane.

- Choć są imiona nawiązujące do nazw geograficznych, to nie są one wprost nazwami np. miast. Dlatego nie zarejestrowano imienia Sosnowiec, choć z miastem chętnie współpracujemy i się lubimy. Gdyby ktoś chciał zarejestrować imię Katowice, decyzja również byłaby odmowna - podkreśliła Ewa Lipka.

Pojawiły się też nietypowe imiona

Zarejestrowano jednak inne nietypowe imiona: Aurora, Mila, Flora, Megan, Dylan, Al czy dobrze znany na Ukrainie Taras.

Do 28 grudnia Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach zarejestrował największą w ciągu roku liczbę urodzeń w historii Katowic - 6810, czyli o 650 więcej niż rok wcześniej. Urodziło się: 3375 dziewcząt i 3435 chłopców. Jednak urzędnicy studzą entuzjazm, przyznając, że wpływ na taką statystykę ma zamknięcie z uwagi na pandemię wielu szpitali w okolicznych miastach.

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pieniądze już teraz!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy