Reklama

Reklama

Syn rotmistrza Pileckiego domaga się wysokiego odszkodowania od Polski

26 milionów złotych - takiej kwoty domaga się od państwa Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego. Pieniądze mają być zadośćuczynieniem i odszkodowaniem za krzywdę doznaną przez jego ojca. Wniosek został "rozbity na trzy elementy".

Syn rotmistrza Witolda Pileckiego w rozmowie z "Super Expressem" potwierdził złożenie wniosku do sądu. "Nie chciał jednak rozmawiać o szczegółach. Informację o wpłynięciu takiego wniosku i planowanej rozprawie potwierdziły nam Sąd Okręgowy w Warszawie, a także Prokuratura Regionalna w Warszawie" - pisze gazeta.

- Wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie, którego dotyczy zapytanie, wpłynął do Sądu Okręgowego w Warszawie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prokuratura została zawiadomiona o sprawie - powiedział rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś.

Reklama

Odszkodowanie od Polski. Syn Pileckiego domaga się 26 milionów złotych

Według "SE" pełnomocnicy Andrzeja Pileckiego wnioskują o łączną kwotę 26 102 978,50 zł. "Wniosek ten rozbili na trzy elementy" - czytamy.

"Pierwszy to odszkodowanie za wyrok śmierci. Wniosek dotyczy zarządzenia na rzecz Andrzeja Pileckiego kwoty 25 mln zł wraz odsetkami 'tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek wydania i wykonania wyroku WSR w Warszawie z dnia 15 marca 1948 (...)'" - podaje dziennik.

Gazeta wskazuje, że drugim elementem jest "żądanie ponad 36 tys. zł za 'szkodę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego (...)' na skutek tego samego wyroku". 

"Zaś trzeci to zasądzenie kwoty 1 102 978,50 zł z odsetkami 'tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez ojca wnioskodawcy Witolda Pileckiego na skutek pozbawienia go wolności w okresie od 8 maja 1947 r. do 25 maja 1948 r.'" - dodaje "SE". 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy