Reklama

Reklama

Święto Wojska Polskiego. Obchody w całym kraju

Obchody Święta Wojska Polskiego w tym roku przebiegają pod hasłem "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Centralne uroczystości mają miejsce tradycyjnie w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, wtedy swoje przemówienie wygłosi m.in. prezydent Andrzej Duda.

Rano w Warszawie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została msza w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy. W niedzielnej liturgii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych - cywilnych i wojskowych: prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, ministrowie, m.in.: obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak i generalicja. 

Następnie podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, prezydent wręczył nominacje generalskie oraz odznaczenia państwowe.

Reklama

Centralne uroczystości

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego będą miały miejsce w południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbędzie się uroczysta odprawa wart podczas której planowane jest m.in. wystąpienie prezydenta, który następnie złoży kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

W ramach pokazów lotniczych z okazji Święta Wojska Polskiego nad placem Piłsudskiego przelecą trzy samoloty TS-11 Iskra i trzy M-346 Bielik oraz trzy myśliwce F-16 Jastrząb. Po uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpi przemarsz żołnierzy z orkiestrą wojskową z pl. Piłsudskiego do Muzeum Wojska Polskiego, uczestniczyć w nim będą także uczniowie klas mundurowych, studenci z Legii Akademickiej i członkowie organizacji proobronnych. Wieczorem na pl. Piłsudskiego zorganizowane zostanie wspólne śpiewanie pieśni wojskowych.

W całym kraju odbędą się dziś też pikniki pod hasłem "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". W Warszawie zostanie on zorganizowany na PGE Stadionie Narodowym, z kolei w pikniku, który odbędzie się po południu w Teresinie (woj. mazowieckie) udział weźmie m.in. prezydent, planowane jest jego wystąpienie.

W związanym z Bitwą Warszawską 1920 r. Ossowie odprawiona zostanie dziś uroczysta msza na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, a następnie Apel Poległych, zostaną też złożone wieńce na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku. Na Błoniach Ossowskich odbędzie się rekonstrukcja historyczna.

Dlaczego 15 sierpnia?

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później święto wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 r. świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. 

Duże utrudnienia w Warszawie

W związku z uroczystościami na placu Piłsudskiego, w niedzielę przez cały dzień, nie będzie można zaparkować na parkingu przed Teatrem Wielkim, na ulicach: Wierzbowej (wraz z parkingiem naprzeciwko budynku Metropolitan), Fredry, Tokarzewskiego-Karaszewicza i na Królewskiej. Dodatkowo od godziny 6 do 20 nie będzie można zaparkować w alei 3 Maja.

Wyłączone z ruchu w godzinach 6-18 będą ulice: Fredry, Królewska, Wierzbowa i plac Piłsudskiego, a do godz. 20 ulica Tokarzewskiego-Karaszewicza.

W godzinach 11-11.40 planowany jest przemarsz pododdziałów wojskowych na trasie: pl. Teatralny - Senatorska - Miodowa - Krakowskie Przedmieście - Królewska - pl. Piłsudskiego. Na tych ulicach nastąpi czasowe wstrzymanie ruchu. Autobusy linii: 100, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503 i 518 pojadą trasami objazdowymi.

Natomiast w godzinach 13-14.30 odbędzie się przemarsz uczestników uroczystości na trasie: pl. Piłsudskiego - Królewska - Krakowskie Przedmieście - Nowy Świat - Al. Jerozolimskie do Muzeum Wojska Polskiego. W trakcie przemarszu nastąpi czasowe wstrzymanie ruchu. W przypadku braku możliwości przejazdu ul. Świętokrzyską i Al. Jerozolimskimi zmienią się trasy tramwajów linii: 7, 9, 22, 24 i 25 oraz autobusów linii: 100, 106, 109, 111, 116, 117, 127, 158, 171, 180, 222, 503, 504, 507, 517, 518 i 521.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy