Reklama

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Morawiecki zapowiada "rewolucję"

- Wszyscy znamy kogoś, kto zmagała się z nowotworem, zmarł z powodu nowotworu. To plaga współczesnego świata. Kluczem jest walka systemowa - mówił premier Mateusz Morawiecki w czasie konferencji poświęconej Światowemu Dniu Walki z Rakiem. - Wdrażamy najnowsze procedury, będziemy inwestować w nowe leki i nowe oddziały. A wszystko dlatego, że dobro pacjenta, dobro każdego człowieka jest dla nas najważniejszym drogowskazem - podkreślił.

Po godzinie 10 w Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach rozpoczęła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefowej Kancelarii Prezydenta - Grażyny Ignaczak-Bandych. Tematem spotkania z mediami był obchodzony w sobotę 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Krajowa Sieć Onkologiczna. Mateusz Morawiecki: Każdy pacjent dostanie koordynatora

To także i dla mnie jeden z ważniejszych i piękniejszych dni, bo usłyszeć od profesorów, że to, co dziś rozpoczynamy, a właściwie kontynuujemy, to jest coś absolutnie przełomowego - rozpoczął premier Mateusz Morawiecki. - Wszyscy znamy kogoś, kto zmagała się z nowotworem, zmarł z powodu nowotworu. To plaga współczesnego świata. Kluczem jest walka systemowa. Należy spojrzeć, chociażby na system finansowania z perspektywy pacjenta. Oznacza to, że w systemie Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent, który musi zmagać się z nowotworem, będzie miał przyznanego koordynatora. Nie będzie musiał już biegać od Annasza do Kajfasza - dodał Mateusz Morawiecki.

Reklama

Szef rządu podkreślił przy tym, że ogromne środki, które zostaną przeznaczone na walkę z nowotworami, to "prawdziwa rewolucja"  i "prawdziwy przełom". - Do 2030 r. na onkologię, w różnych programach, trafi co najmniej 10 mld zł. Wdrażamy najnowsze procedury, będziemy inwestować w nowe leki i nowe oddziały. A wszystko dlatego, że dobro pacjenta, dobro każdego człowieka jest dla nas najważniejszym drogowskazem - zaznaczył.

Po premierze głos zabrała szefowa Kancelarii Prezydenta. - Ogłaszamy dziś konkurs z Funduszu Medycznego na dofinansowanie szpitali onkologicznych. Fundusz Medyczny to jedna z inicjatyw prezydenta Andrzeja Dudy. Nie byłoby pewnie tego dzisiejszego ogłoszenia konkursu, gdyby nie ludzie. Bo za wszystkim stoją ludzie. Chciałabym w imieniu prana prezydenta podziękować zwłaszcza panu ministrowi Adamowi Niedzielskiemu, który tak dobrze zmobilizował ludzi - mówiła Grażyna Ignaczak-Bandych. 

- Mam nadzieję, że ten projekt, który nabrał powietrza, będzie mógł dalej służyć społeczeństwu - dodała. 

Krajowa Sieć Onkologiczna. 2,5 miliarda złotych na szpitale onkologiczne

Głos na konferencji zabrał również minister Adam Niedzielski. - Dzisiaj możemy mówić o pewnym podsumowaniu. W ostatnim czasie ponad dwukrotrnie zwiększyliśmy finansowanie samych świadczeń. Bez tych środków nie byłoby tych dobrych inicjatyw. Jedną z nich jest Krajowa Sieć Onkologiczna. Mam nadzieję, że ta ścieżka legislacyjna, którą obecnie przechodzi ta ustawa, szybko się zakończy i będzie mogła służyć Polakom - zaznaczył minister zdrowia.

Jak podkreślił, piątkowa konferencja to także dzień ogłoszenia konkursu. - W kraju mamy około 40 podmiotów, które świadczą usługi leczenia nowotworów. Z tych kilkudziesięciu wybierzemy pewnie kilkanaście i na nie przeznaczymy około 2,5 miliarda złotych na różnego rodzaju projekty. Mówimy o dużych przedsięwzięciach, o konkursie, który jakościowo zmieni zakres leczenia onkologicznego - zaznaczył Adam Niedzielski.

W czasie konferencji padły też pytania od dziennikarzy. Jedno z nich dotyczyło m.in. tzw. programu "willa plus". - Nie ma co się koncentrować na kilku podmiotach, które nie pasują części mediów, bo można wskazać na inne, lewicowe think tanki, któe w ubiełych latach zostały wsparte za swoją działalność - mówił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też, że nie przewiduje "żadnych konsekwencji" w temacie. 

Światowy Dzień Walki z Rakiem. 100 tys. zgonów w Polsce co rok

Z danych za 2020 rok wynika, że rak to główna przyczyna zgonów na świecie. Na skutek chorób nowotworowych umiera prawie 10 milionów osób rocznie. W Polsce rak zabija około 100 tysięcy osób. Co istotne, za ponad 90 proc. przypadków śmiertelnych odpowiadały nowotwory złośliwe.

Czytaj też: Te nowotwory w Polsce najczęściej kończą się śmiercią. Objawy? Mylnie interpretowane

Tylko w 2022 r. z powodu chorób nowotworowych wystawiono prawie 483 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. - To jest prawie 8 mln 700 tys. dni absencji chorobowej. To jest bardzo dużo  - podkreśla prof. prawa Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jeżeli chodzi o rodzaje nowotworów, które najczęściej były podstawą wystawienia takich zaświadczeń, na pierwszym miejscu znalazł się rak piersi (13,6 proc. zwolnień). W przypadku kobiet największa liczba zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby nowotworowej dotyczyła pań w wieku 40-59 lat, a w grupie mężczyzn - panów w wieku 54-64 lata. Są to osoby w wieku aktywności zawodowej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy