Reklama

Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą

Funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali pięć osób, w tym trzech pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekraczanie granicy RP – poinformowała w piątek rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Dagmara Bielec-Janas.

Do zatrzymań doszło w poniedziałek na terenie dwóch województw: mazowieckiego i łódzkiego. "Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili obywatele: Pakistanu, Tadżykistanu, Białorusi, Afganistanu" - powiedziała Bielec-Janas.

Dodała, że "podczas zatrzymania na jednym z adresów funkcjonariusze ujawnili i zatrzymali mężczyznę narodowości tadżyckiej poszukiwanego czerwoną notą Interpolu za przestępstwa finansowe".

Podczas akcji funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zabezpieczyli dokumenty świadczące o przestępczej działalności grupy m.in. faktury, nośniki informacji, telefony, komputery, karty SIM oraz 40 tysięcy złotych.

Reklama

Według śledczych grupa działała od około trzech lat, która werbowała na terenie Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia i Azji Południowej, a następnie organizowała im przekroczenie granicy RP poprzez uzyskiwanie w jednym z konsulatów RP na Białorusi polskich wiz krótkoterminowych, uprawniających do wjazdu na terytorium państw należących do strefy Schengen.

Płacili od około 2,5 do 4 tys. euro

"Po udanym wjeździe organizatorzy ułatwiali cudzoziemcom pobyt w Polsce poprzez potwierdzenie fikcyjnego zatrudnienia, co z kolei umożliwiało składanie przez cudzoziemców w urzędach wojewódzkich wniosków o udzielenie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, a tym samym legalizowało ich pobyt w Polsce i innych państwach strefy Schengen" - dodała funkcjonariuszka.

Według szacunków pograniczników w taki sposób grupa mogła sprowadzić i ułatwić pobyt w Polsce kilkudziesięciu cudzoziemcom m.in. obywatelom Bangladeszu, Pakistanu, czy Indii. "Członkowie grupy za pomoc cudzoziemcom pobierali kwotę od około 2,5 do 4 tys. euro" - wskazała Bielec-Janas.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania cudzoziemcom przekraczania granicy RP wbrew przepisom oraz czerpania korzyści majątkowej z ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium naszego kraju.

Decyzją prokuratora wobec cudzoziemców zastosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania terytorium RP połączonego z zatrzymaniem paszportów, zakazu kontaktu pomiędzy sobą oraz dozoru policyjnego.

Zatrzymanym mężczyznom może grozić od 3 miesięcy do 8 lat więzienia. Jak zaznaczają funkcjonariusze sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy