Reklama

Reklama

Straż Graniczna: 79 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

79 cudzoziemców próbowało minionej doby przedostać się z Białorusi do Polski - podała we wtorek rano Straż Graniczna. Dodano, że większość zatrzymanych próbowała przedostać się przez rzeki i rozlewiska rzek.

Jak podała SG na Twitterze, wśród zatrzymanych cudzoziemców byli obywatele m.in. Kuby, Gabonu, Mali i Gwinei.

Największa, 42-osobowa, grupa próbowała przejść na polską stronę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa. To odcinek ochraniany przez SG w Białowieży (woj. podlaskie).

Natomiast funkcjonariusze z placówki SG w Bohukałach (woj. lubelskie) zatrzymało siedmiu Irańczyków, którzy przepłynęli przez rzekę Bug.

Kończy się budowa zapory na granicy

Z danych SG wynika, że w sierpniu odnotowano prawie 300 prób przedostania się do Polski przez polsko-białoruską granicę.

Reklama

Kończą się natomiast odbiory techniczne ostatnich elementów stalowej zapory o wysokości pięciu metrów, zbudowanej na granicy z Białorusią. Przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Na ukończonych i odebranych odcinkach, prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Reklama

Reklama

Reklama