Reklama

Strata wojenna wróciła do Polski

"Lekyt czerwonofigurowy z IV w. p.n.e. to pierwszy obiekt archeologiczny, który odzyskujemy dla Polski w ramach poszukiwania strat wojennych" - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w poniedziałek podczas przekazania obiektu do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Polska strata wojenna lekyt czerwonofigurowy z IV w. p.n.e. został w poniedziałek przekazany do Muzeum Narodowego w Warszawie.

"Lekyt pochodzi z kolekcji Choynowskiego, który w wieku XIX w. był jednym z największych kolekcjonerów, właścicieli zbiorów m.in. także obiektów archeologicznych" - powiedział Gliński.

Jak zaznaczył, jest "to pierwszy obiekt archeologiczny, który odzyskujemy dla Polski w ramach poszukiwań, odzyskiwania strat wojennych".

"Fascynująca historia"

Minister powiedział, że "historia tego obiektu i kolekcji Choynowskiego jest fascynująca". 

Jak opowiadał, "Choynowski był kolekcjonerem, który mieszkał na Kijowszczyźnie, ale w 1901 r. zdecydował się przewieźć całą swoją kolekcję, ponad 4 tys. obiektów do Warszawy. Chciał ją wystawić, co udało się rok później, (...) a następnie przekazał kolekcję naszej warszawskiej Zachęcie".

Reklama

"W 1923 r. (...) kolekcja została przekazana do Muzeum Narodowego. (...) W czasie wojny tak, jak to było z wieloma dziełami sztuki kolekcja Chojnowskiego, została zrabowana, wywieziona do Niemiec, a następnie rozproszona" - opowiadał Gliński.

Jak wyjaśnił, "historia tych obiektów nie jest do końca znana. Część wróciła i jest w Muzeum Narodowym, natomiast co najmniej 60 znajduje się w naszej bazie dzieł utraconych". 

"Dzisiaj część tej kolekcji, niewielka część, ale bardzo symboliczna i wartościowa wraca do Muzeum Narodowego" - podkreślił Gliński.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy