Reklama

Strajk Obywatelski w ponad 70 miastach w Polsce i na świecie

W ponad 70 miastach w Polsce i na świecie 13 grudnia ma się odbyć Strajk Obywatelski - poinformował na czwartkowym briefingu w Gdańsku inicjator akcji, koordynator KOD na Pomorzu Radomir Szumełda.

- Dziś na godz. 11 na mapie Polski mamy zarejestrowanych 57 miast a na mapie świata - 14 - powiedział. - Dobijemy pewnie do setki, jeśli chodzi o liczbę zgromadzeń i to jest piękne, że ludzie nie są obojętni - dodał.

Manifestacje mają się odbyć m.in. w Berlinie, Brukseli, Londynie, Wiedniu, Chicago, Los Angeles i Nowym Jorku.

Szumełda zapewnił, że protesty są przygotowywane przez bardzo wiele środowisk i organizacji, niekoniecznie związanych z KOD. - Oczywiście, bardzo wiele struktur KOD w kraju, w tym też na Pomorzu, zajmuje się przygotowaniem protestów, ale jest to akcja bardzo szeroka, bardzo uspołeczniona, otwarta dla wszystkich środowisk - mówił.

Reklama

Inicjator akcji przyznał, że data 13 grudnia jest symboliczna i budzi kontrowersje. - Ale my też będziemy starali się złożyć hołd wszystkim bohaterom stanu wojennego walczącym o wolność i demokrację - powiedział. Ocenił, że "najlepszą formą hołdu, zadbania o to, aby ich ofiara nie poszła na marne, jest walka o utrzymanie demokracji w Polsce, o utrzymanie demokratycznego państwa prawa, o zachowanie praw obywatelskich, praw człowieka".

"Dobro Polski i jej mieszkańców jest naszą podstawową troską"

Jak poinformował, w minionych tygodniach opracowano listę 13 postulatów wspólnych dla całej akcji. Poprzedza je tekst: "Dobro Polski i jej mieszkańców jest naszą podstawową troską. Tymczasem już od roku działania rządzących uderzają konsekwentnie w kolejne gwarancje demokratycznego państwa prawa oraz w interes obywateli".

W pierwszym postulacie inicjatorzy akcji żądają dymisji rządu Beaty Szydło, w kolejnych: odstąpienia od działań mających na celu skrępowanie funkcjonowania instytucji państwa, w szczególności od działań paraliżujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów powszechnych oraz zaniechania działań uderzających w prawa kobiet.

Żądania dotyczą też wycofania się rządu z reformy oświaty, przestrzegania konstytucyjnej zasady rozdziału państwa od Kościoła, sprzeciwiania się wszelkim przejawom faszyzmu, nacjonalizmu oraz ksenofobii, niezależności politycznej instytucji kultury oraz mediów publicznych, bezwzględnego utrzymania wolności zgromadzeń. Postulaty dotyczą też podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla wszystkich, wycofania się władz z ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej w przypadku sprzeciwu bliskich oraz odstąpienia od formowania Wojsk Obrony Terytorialnej w obecnym kształcie, tj. z możliwością użycia ich przeciwko obywatelom RP.

Na 13 grudnia są zarejestrowane dwa zgromadzenia

Szumełda poinformował, że w Warszawie na 13 grudnia są zarejestrowane dwa zgromadzenia. - Strajk Obywatelski spotyka się przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej o godz. 17, natomiast działacze mazowieckiego KOD planują przemarsz od Ronda de Gaulle'a, ale kończymy razem pod siedzibą PiS - podał.

Koordynujący akcją w Gdańsku Piotr Czapliński poinformował, że protest w najbliższy wtorek rozpocznie pikieta przez urzędem wojewódzkim o godz. 12; protestujący planują przekazać swoje postulaty wojewodzie pomorskiemu. O godz. 17 ma się odbyć druga pikieta na Targu Drzewnym przed biurem poselskim PiS. Główna manifestacja w Gdańsku rozpocznie się o godz. 18 na Targu Drzewnym koło fontanny Neptuna. Na Pomorzu manifestacje planowane są też m.in. w Gdyni, Sopocie, Słupsku, Lęborku, Wejherowie, Pucku, Władysławowie.

Zobacz także:

PAP

Reklama

Reklama

Reklama