Reklama

Stopy procentowe. Jest decyzja RPP

W środę Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Oznacza to, że główna stopa wynosi obecnie 6,75 proc. Wcześniejsze prognozy analityków wskazywały na podwyżkę stóp procentowych o 0,25 punktów proc.

Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Informacja została opublikowana po środowym posiedzeniu RPP.

Stopy procentowe. RPP zdecydowała

Decyzją RPP stopy procentowe wynoszą odpowiednio:

- stopa referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej;

- stopa redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Ostatnia podwyżka stóp procentowych, o 0,25 pkt bazowych., miała miejsce we wrześniu br. Była to 11. podwyżka stóp z rzędu w cyklu zaostrzania polityki pieniężnej, który rozpoczął się w październiku zeszłego roku.

Reklama

Czytaj też: RPP podjęła decyzję. Stopy procentowe bez zmian!

Stopy procentowe bez zmian. RPP nie reaguje mimo inflacji

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej to spore zaskoczenie. W związku z rosnącą inflacją analitycy spodziewali się podwyżki stóp procentowych o 0,25 punktów bazowych. W przypadku głównej stopy - referencyjnej - oznacząloby to skok  z 6,75 proc. do 7 proc.

Jak informuje redakcja biznesowa Interii, przed ogłoszeniem decyzji "nie brakowało głosów, że RPP powinna mocniej zareagować na wstępny odczyt wrześniowej inflacji konsumenckiej (CPI). Niektórzy ekonomiści sugerowali podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych".

Szybkie szacunku GUS wskazały, że we wrześniu 2022 roku ceny towarów i usług wzrosły - w porównaniu do września 2021 r. - o 17,2 proc. W ciągu miesiąca, od sierpnia 2022 roku, odnotowano wzrost na poziomie 1,6 proc. Inflacja nie hamuje, a wrześniowy wstępny szacunek GUS przekraczał oczekiwania analityków (oczekiwano wzrostu cen na poziomie ok. 16,5 proc. r/r)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | kredyt | Inflacja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy