Reklama

Reklama

Stopnie alarmowe RCB. Jest decyzja premiera

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające - do 31 sierpnia tego roku - obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO - poinformowało w niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające, do 31 sierpnia 2022 r. do godz. 23:59, obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE-CRP) oraz drugiego stopnia alarmowego BRAVO.

RCB: Stopnie alarmowe przedłużone. Decyzja premiera

Informację w mediach społecznościowych przekazało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB).  Stopnie alarmowe obowiązują na terytorium całego kraju. Są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania.

Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. 

Reklama

Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.

Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali - red.) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. 

Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. 

Czytaj: CHARLIE-CRP. Co musisz wiedzieć?

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL