Reklama

Reklama

Stefan Hambura nie żyje. Prawnik miał 59 lat

Zmarł Stefan Hambura. Znany polski prawnik był m.in. pełnomocnikiem rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Hambura do szpitala trafił w piątek. Jak informuje TVP Info, przeszedł rozległy zawał. W chwili śmierci miał 59 lat.

"Niestety mimo tytanicznej pracy lekarzy w Aninie, w dniu dzisiejszym odszedł od nas mec. Stefan Hambura. Będzie nam Ciebie brakowało. Rodzina" - taką informację zamieszczono w sobotę (2.05) po południu na oficjalnym profilu prawnika na Twitterze.

W piątek (1.05) Stefan Hambura trafił do szpitala, gdzie przeszedł wielogodzinną reanimację. Jak informowano wówczas, jego stan był krytyczny. 

Kim był Stefan Hambura?

Stefan Józef Hambura urodził się w 1961 roku w Gliwicach. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma III w Bonn. Podczas studiów i aplikacji odbywał praktyki także w Holandii, Polsce i Stanach Zjednoczonych. 

Reklama

Prowadził kancelarię adwokacką w Berlinie, specjalizując się w roszczeniach cywilnoprawnych. Hambura jako prawnik był znany z walki o prawa mniejszości polskiej w Niemczech. Zajmował się m.in. sprawami polskich rodziców, którym urzędy ds. młodzieży (Jugendamt) odebrały dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.


W kwietniu 2010 został pełnomocnikiem rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej: Andrzeja Melaka - brata Stefana Melaka i Janusza Walentynowicza - syna Anny Walentynowicz). W lipcu 2010 złożył doniesienie do warszawskiej prokuratury, w związku z podejrzeniem działania przez Donalda Tuska i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez "rezygnację ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie przyczyn smoleńskiej katastrofy".

Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej w 2019 roku doprowadził do skazania Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Arabski według sądu dopuścił do lotu rządowego tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku.

Hambura był również doradcą Konferencji Episkopatu Polski w sprawie Karty Praw Podstawowych UE.

W 2014 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego był liderem listy Polski Razem Jarosława Gowina w okręgu obejmującym województwo pomorskie. Zdobył 2793 głosy, partia nie osiągnęła progu wyborczego.

Stefan Hambura był także prezesem Światowego Kongresu Polaków.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy