Reklama

Reklama

Start funduszu Polski Ład. Premier: Od jutra nabór do 20 mld zł

- Tutaj z Kaszub ogłaszam start rządowego funduszu Polski Ład. Rozpoczynamy od jutra nabór do 20 mld zł i finansowanie inwestycji do 95 proc. To rewolucyjna zmiana inwestycyjna - powiedział w czwartek Mateusz Morawiecki, który odwiedził wieś Borcz (woj. pomorskie), gdzie spotkał się z mieszkańcami. - Polski Ład jest programem śmiałym, odważnym, programem nowoczesnym, ale zarazem opartym o nasze tradycję, kulturę, wiarę, ale jednocześnie sięgającym po nowoczesny rozwój, infrastrukturę i po nowe miejsca pracy - powiedział premier.

- Tutaj z Kaszub ogłaszam start rządowego funduszu Polski Ład - powiedział w Borczu na Kaszubach premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że o pieniądze z tego funduszu będzie można się ubiegać już od jutra.

Od piątku po 20 miliardów zł

Premier przypomniał założenia Polskiego Ładu, m.in. zawarte w nim rozwiązania podatkowe. - Poprzez najwyższą kwotę wolną budujemy bardziej sprawiedliwy system podatkowy - podkreślał Morawiecki. Dzięki temu, dodał, dla 65 proc. emerytów emerytura będzie bez podatku.

Morawiecki podkreślał, że w niektórych regionach są jeszcze "białe plamy" niedoinwestowania. - Ten deficyt rozwojowy będziemy nadrabiać w bardzo szybkim tempie dzięki funduszowi Polski Ład - mówił.

Premier Morawiecki: Dobre wiadomości z agencji ratingowej S&P

Przypomniał, że w ramach negocjacji europejskich wynegocjowaliśmy największy fundusz dopłat do polskiego ładu - 770 mld zł. To będą pieniądze, mówił, na cele kulturowe, na urządzenia sportowe, baseny, boiska, na szkolnictwo i edukację.

- O wszystko to będzie można się ubiegać już od jutra. Tutaj z Kaszub ogłaszam start rządowego funduszu Polski Ład - powiedział premier. Dodał, że to "program w pilotażowej transzy możliwy do 20 miliardów złotych".

- W najbliższych kilka tygodni rozpoczynamy nabór do 20 miliardów złotych i finansowanie inwestycji do 95 procent - zapowiadał. To ostatnie, jak dodał, "to fundamentalna, rewolucyjna zmiana inwestycyjna".

Reklama

"Państwo się nie odwróciło od przedsiębiorców"

- Są państwa w Europie bogatsze od nas, bardziej zasobne, które mają dzisiaj bardzo poważne problemy, które nie są w stanie tworzyć nowych miejsc pracy w takim tempie, żeby absorbować rosnące bezrobocie" - mówił Mateusz Morawiecki. 

Premier podał, że bezrobocie wśród młodych ludzi sięga 30-40 proc. na południu Europy. - To prawdziwa bolączka w państwach takich jak Hiszpania czy Grecja - ocenił i wymieniał inne problemy, m.in. powolny wzrost gospodarczy i gwałtownie rosnący dług publicznych np. w Hiszpanii i Portugalii czy Francji.

Premier: Polski Ład dla Zachodniego Pomorza to ponowne uprzemysłowienie tego regionu

- Jeśli u nas sytuacja jest inna, a jest inna, bo mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia, najszybciej tworzymy miejsca pracy, tworzymy nowe inwestycje. Jeśli jest inaczej, to także dlatego, że państwo polskie nie tylko nie odwróciło się od polskich przedsiębiorców, od polskich gmin, powiatów, nie odwróciło się od polskich obywateli, tylko przeznaczyliśmy 200 miliardów złotych z okładem na utrzymanie miejsc pracy, na przechowanie potencjału polskich przedsiębiorców - mówił szef rządu.

Premier podkreślał, że rząd zdecydował się użyć systemu finansów publicznych, a nie środków europejskich, na ratowanie miejsc pracy. - Te ponad 200 miliardów złotych na ratowanie miejsc pracy, przechowanie polskiego potencjału, to są pieniądze państwa polskiego, budżetu państwa - dodał.

Premier: "Polski Ład śmiały, odważny i nowoczesny"

- Jeśli dzisiaj możemy z odwagą patrzeć w przyszłość, a Polski Ład jest programem śmiałym, odważnym, programem nowoczesnym, ale zarazem opartym o nasze tradycje, naszą kulturę, naszą wiarę, ale jednocześnie sięgającym po nowoczesny rozwój, nowoczesną infrastrukturę, po nowe miejsca pracy. Jeśli to jest wszystko możliwe - to dzięki wypełnieniu jednego z podstawowych zadań, jednej z podstawowej funkcji państwa - normalnego, porządnego, poważnego państwa, która nie była wypełniana w należyty sposób, tą funkcją jest dbałość o finanse publiczne i sprawność, jakość tych finansów publicznych - powiedział szef rządu.

Premier: W Polskim Ładzie 20 ważnych programów dla rolników

Jak podkreślił, w kryzysowym roku 2020 ściągalność VAT przekroczyła 180 mld zł. - Dla porównania raptem 4-5 lat wcześniej, w czasach rządów Platformy Obywatelskiej, to było 123-124 miliardy złotych, a więc to 50-procentowy przyrost - powiedział Morawiecki. - Poprzez różnego rodzaju instrumenty finansowe, informatyczne, wygraliśmy wiele bitew, wiele wojen z mafią podatkową, z przestępcami podatkowymi, z mafią VAT-owską i te pieniądze przeznaczyliśmy na cele społeczne i cele inwestycyjne - powiedział szef Rady Ministrów.

"To jest wiadomość, na którą czekały tysiące gmin w całej Polsce" - napisał premier na Facebooku. "Wszyscy Polacy zasługują na godne życie i pracę oraz na to, by nasze małe ojczyzny, z których pochodzimy, bogaciły się i rozwijały w miarę, jak rośnie zamożność i potęga całego kraju. To nowe oblicze polskiej solidarności!

Morawiecki: "Chcemy Polskiego Ładu"

Zdaniem premiera, sukcesy rządu w polityce gospodarczej i społecznej mogą zostać "zniweczone przez kłótnie polityczne, przez propagandę i atak medialny drugiej strony, wspierany przez najróżniejsze ośrodki zagraniczne". - Ten skarb, jakim jest państwo polskie nie jest jeszcze doskonały. I sam mogę uderzyć się w piersi i przeprosić za potknięcia i życzyć sobie, żeby było jeszcze lepiej, jeszcze szybciej, jeszcze więcej - mówił szef rządu.

Według  niego, Polska coraz bardziej liczy się na arenie międzynarodowej. - Im jesteśmy silniejsi, tym mocniej też czasami musimy bronić swoich praw, bronić swoich racji - dodał. Mówił, że Polska pozbawiona jest kompleksów. - Jesteśmy samodzielni, coraz bardziej zasobni, coraz bardziej bezpieczni również - powiedział. - Nie brak sił różnych, zewnętrznych i wewnętrznych, które chciałyby, żeby było tak jak było. Ale my nie chcemy tego powrotu - wyjaśnił.

- Chcemy Polskiego Ładu, gdzie Polska będzie się rządziła po swojemu i kiedy będziemy mogli wykorzystać wspaniałe talenty naszych rodaków i wielki potencjał Polski - zaznaczył polski premier.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje