Reklama

Stany alarmowe rzek. Najgorsza sytuacja w trzech województwach

W całym kraju obserwujemy na rzekach wzrosty związane ze spływem wód opadowo roztopowych - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najgorsza sytuacja jest w województwach: śląskim, opolskim i lubelskim.

Stany alarmowe rzek były w sobotę rano lokalnie przekroczone w woj. śląskim w związku z roztapianiem się śniegu, który spadł w regionie w ubiegłym tygodniu. Wartości alarmowe wodowskazów były przekroczone w Mizerowie-Borkach na Pszczynce i na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie.

Ponadto stany ostrzegawcze wodowskazów przekroczone były na Pszczynce w Pszczynie, na Gostyni w Bojszowach, na Przemszy w miejscowości Piwoń, na Mitrędze w Kuźnicy Sulikowskiej i na Pilicy w Wąsoszu. Większość wskazań miała tendencje stałe, nieznacznie rosły jedynie stany Pszczynki i Pilicy.

Reklama

O wezbraniach rzek w woj. śląskim z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub alarmowych ostrzegały w piątek Biura Prognoz Hydrologicznych w Krakowie i Wrocławiu. Ostrzeżenia te, obejmujące także sobotę i - niektóre - niedzielę dotyczyły zlewni rzek: Pilicy, Bierawki, Małej Wisły, Przemszy, Soły, Górnej Odry, Czadeczki, Olzy i Kłodnicy.

W piątek wieczorem odwołano jednak ostrzeżenia o roztopach dla większości obszaru woj. śląskiego. W sobotę rano obowiązywało jeszcze - do południa - ostrzeżenie obejmujące powiaty cieszyński i żywiecki. Uwzględniało ono m.in. spodziewane w ciągu dnia, przyspieszające roztopy, niewielkie opady deszczu.

Sytuacja w woj. opolskim

Wzrosty poziomów wód powyżej stanów ostrzegawczych możliwe są również w woj. opolskim. 

Wrocławskie biuro Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed wezbraniem rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia obowiązują od piątku przez najbliższe kilkadziesiąt godzin i dotyczą zlewni rzeki Stobrawa, zlewni rzeki Odra i samej Odry. Przyczyną wzrostu poziomów wód są roztopy warstw śniegu w połączeniu z opadami deszczu.

Przekroczone stany ostrzegawcze w woj. lubelskim

Z kolei Biuro Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie wydało ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla obszaru rzeki Huczwy w południowo-wschodniej części woj. lubelskiego.

Alert IMGW obowiązuje od piątku do godz. 10 w niedzielę. Jak podano, wzrost poziomu wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla obszaru rzeki Huczwy jest związany ze spływem wód opadowo-roztopowych.

"Od godzin popołudniowych 24 grudnia istnieje również możliwość przekroczenia stanu alarmowego" - przekazał IMGW. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 90 proc.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rzeka | roztopy | IMGW | podtopienia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy