Reklama

Stan wyjątkowy przedłużony. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie

Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie przedłużające o 60 dni stan wyjątkowy w części województw podlaskiego i lubelskiego, przy granicy z Białorusią - przekazała w piątek kancelaria prezydenta.

Rozporządzenie weszło w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z rozporządzeniem, stan wyjątkowy obowiązujący od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią został przedłużony o 60 dni.

"W związku z utrzymującym się szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi, przedłużam z dniem 2 października 2021 r., na okres 60 dni, stan wyjątkowy wprowadzony rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 września 2021 r. w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego (Dz. U. poz. 1612) na obszarze, na którym stan ten został wprowadzony" - czytamy w rozporządzeniu.

Reklama

Jak podkreślono, w przedłużonym czasie trwania stanu wyjątkowego utrzymuje się rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela określone w paragrafie 2 rozporządzenia z 2 września w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego.

"Przedłużenie stanu wyjątkowego uzasadnione"

Rada Ministrów podjęła we wtorek decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią o 60 dni. Wieczorem tego dnia prezydent spotkał się w BBN z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej. Po zakończeniu narady prezydent potwierdził, że dotyczyła wtorkowej decyzji rządu, by przedłużyć stan wyjątkowy. Jak dodał, problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje. - Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione - ocenił prezydent.

W środę Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek w sprawie wyrażenia zgody na przedłużenie stanu o 60 dni.

W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego. Za wyrażeniem zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego zagłosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Stan wyjątkowy | przedłużony stan wyjątkowy

Reklama

Reklama

Reklama