Reklama

Sprzedawali dopalacze toksyczne jak cyjanek. 96 osób z zarzutami

Prokuratura Krajowa w Łodzi przedstawiła do tej pory zarzuty 96 osobom w śledztwie przeciwko handlarzom dopalaczami. Substancje te były toksyczne jak cyjanek. Wobec 5 oskarżonych zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

Według informacji przekazanych przez Dział Prasowy Prokuratury Krajowej zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2012-2015 za pośrednictwem 94 sklepów znajdujących się w całym kraju oraz na stronie internetowej.

Grupa - jak ustalili śledczy - zajmowała się wprowadzaniem do obrotu dopalaczy. "W ten sposób członkowie grupy sprowadzali niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób, które dokonywały zakupu i zażywały dopalacze" - zaznaczyła PK.

Handel dopalaczami i pranie pieniędzy

"Podejrzani prowadzili handel pod pozorem legalnej działalności gospodarczej, kamuflowanej sprzedażą upominków, kosmetyków czy też innych drobnych akcesoriów" - podała PK.

Reklama

Jak podkreślili prokuratorzy, zakres postępowania obejmuje również pranie pieniędzy. "W toku postępowania prokurator ustalił, że środki pieniężne w kwocie prawie 30 milionów złotych pochodzące ze sprzedaży dopalaczy były transferowane na konta bankowe znajdujące się w innych krajach (Cypr, Chiny) celem udaremnienia ich zajęcia przez organa ścigania" - tłumaczyła PK.

Dotychczas w ramach śledztwa Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi przesłuchano ponad 4 tysiące świadków.

Do tej pory śledczy przedstawili zarzuty 96 osobom. "W listopadzie i grudniu 2021 r. skierowano kolejne akty oskarżenia w tej sprawie. Dotychczas prokurator oskarżył 10 osób, wobec 5 oskarżonych zapadły już prawomocne wyroki skazujące" - wskazała PK.

Toksyczne jak cyjanek

"W trakcie śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w kwocie ponad 8,6 miliona złotych" - podali prokuratorzy.

Za zarzucane czyny może grozić do 8 lat więzienia.

"W toku śledztwa zabezpieczono kilkaset tysięcy dopalaczy, które nie trafiły do sprzedaży, a w konsekwencji do odbiorców. W wyniku przeprowadzonych badań fizykochemicznych ustalono, że w zabezpieczonych środkach znajdowały niebezpieczne dla życia lub zdrowia ludzi substancje psychoaktywne. Biegli stwierdzili, iż u każdej z osób, która zażyła badane przez nich dopalacze, musiały wystąpić objawy zatrucia w postaci naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia. W przypadku zażycia większej dawki lub większej wrażliwości osobniczej, skutkiem ich zażycia była choroba realnie zagrażającą życiu lub ciężki uszczerbek na zdrowiu" - tłumaczyła PK.

"Wyniki badań wykazały, że toksyczność zbadanych dopalaczy przypomina wręcz toksyczność cyjanku, a w przypadkach niektórych produktów oferowanych jako dopalacze była wielokrotnie wyższa niż toksyczność cyjanku" - dodała PK. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dopalacze | prokuratura | śledztwo | zarzuty | trucizna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy