Reklama

Sprawa Daniela Obajtka. Będzie pismo do Zbigniewa Ziobry

- Dziś skierujemy pismo do pana prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o wszczęcie pilnego postepowania kontrolnego - zapowiedział na konferencji prasowej poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński. Sprawa dotyczy nagrań z udziałem prezesa Orlenu Daniela Obajtka.

Posłowie Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej skomentowali doniesienia "Gazety Wyborczej" o taśmach Daniela Obajtka, które miały być w posiadaniu krakowskiej prokuratury od 2016 roku. Śledczy odmówili jednak wszczęcia postępowania ws. składania fałszywych zeznań przez prezesa Orlenu. Nie zajęto się także wątkiem prowadzenia przez niego niedozwolonej działalności w czasie sprawowania urzędu wójta Pcimia.

- Jedyne, co zrobiła prokuratura, to skupiła się nad tym, aby pana Obajtka wybielić, zamiast przesłuchać taśm i - ewentualnie - dołożyć zarzutów. Prokuratura wycofała dokumenty tak, by tej sprawy w ogóle nie było. Mamy do czynienia z wielką aferą, bardzo prawdopodobne są tezy, że prawo stworzono właśnie dla takich sytuacji, jak pana Obajtka, a to pachnie aferą Rywina. Ukręcono głowę tej sprawie po to, by pan Obajtek mógł zajmować ważne stanowisko w spółkach Skarbu Państwa. Stworzono system, w którym pan Obajtek jest poza prawem. Na to nie może być zgody - mówił Kierwiński.

Reklama

Jak przekazał poseł, Platforma Obywatelska złoży pismo do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry "o wszczęcie pilnego postepowania kontrolnego, jeśli chodzi o prokuraturę". 

- Oczekujemy, że sprawdzi, dlaczego te taśmy nie zostały przesłuchane. (...) Takie postępowanie - wydaje się, że w normalnym demokratycznym kraju - powinno doprowadzić do wielu dymisji - zaznaczył.

Tomczyk: Państwo zarządzane w stylu mafijnym

Natomiast  Cezary Tomczyk stwierdził, że "w Polsce powstała nowa grupa trzymająca władzę, za nic mająca prawo i przepisy". - Dziś polskie państwo zarządzane jest w stylu mafijnym. (...) Dziś wypada zadać pytanie (...), co trzeba zrobić by prokuratura zajęła się potencjalnym przestępcą (...). Jeśli jesteś w PiS, na czele spółki Skarbu Państwa, masz kontakt z władzą, Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim to możesz być bezkarny - taki komunikat płynie do polskich obywateli. A to z demokracją i rządami prawa nie ma nic wspólnego - oznajmił.

- Dziś złożę wniosek do pani marszałek Witek, by rozszerzyć porządek obrad kolejnego posiedzenia Sejmu. By Zbigniew Ziobro przedstawił Sejmowi informacje odnośnie do śledztwa, które zostało zamknięte wolą prokuratora generalnego - dodał.

Więcej na ten temat na stronie polsatnews.pl

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy